Zobrazuji všech 9 výsledků

Jin Xuan Nai Xiang

290 
"Zlatý květ s mléčnou vůní" - čaj zářivě jantarové barvy nálevu, vůni má karamelově mléčnou, přesto čajově svěží. Chuť je jemná, teplá a příjemná se 'vzpomínkou na mléko' - takovou, co budí dojem sladkého zahuštěného mléka a vzpomínky na dětství.

Tian Li Cha

2600 
"Nebeská hruška" - tak taiwanci říkají tomuto prvotřídnímu čaji. Pěstován je v nadmořských výškách přes 2000m.n.m., což z něj činí jeden z nejkvalitnějších taiwanských čajů vůbec a díky tomu je často používán jako dar při diplomatickém jednání.

A Li Shan Ruan Zhi

310 
Vysokohorský oolong ze slavné produkční oblasti hory A Li Shan. Čaj pochází ze zahrad ve výšce kolem 1300 m.n.m. Aromaticky květinová, svěží vůně s bohatě ovocnou, komplexní chutí. Konzistence čaje je poměrně hutná, aftertaste dlouze doznívající.

Gui Hua

330 
"Květy osmanthu" - taiwanský oolong s vůní osmanthu. Metod, kterými se podobné vůně čaje dosahuje, je několik. Náš Gui Hua je vyroben tradiční metodou. Nálev dává žluté barvy s tenkou vůní plnou osmanthových a citrusových tónů, lehce kyselou a osvěžující, která vydrží mnoho nálevů.

Dong Ding Special

330 
Vyšší třída "Zamrzlého vrcholku" s jemnější květinovější chutí s vůní plnou ovocných tónů. Ideální čaj pro milovníky červeného čaje, kteří se rozhodli seznámit se s oolongy. Tradiční pečenost tu není tak výrazná jako u základní třídy tohoto čaje a naopak převládají spíše jemnější zelinkavé tóny. Čaj je vhodný na celodenní popíjení, ideální na přípravu způsobem gongfu - při použítí čichátka se v čaji dají nalézt nádherné květinové a ovocné tóny.

Formosa GABA Oolong

320 
Taiwanský oolong velmi specifického aroma a odpovídající nasládlé chuti připomínající přezrálé sladké ovoce. Dává nálev zlato-oranžové barvy a vydrží překvapivě mnoho chuťově stabilních nálevů. Obsah GABA cca 180 mg/100g.

Si Ji Chun

310 
"Jaro po celý rok" - Vůně suchého čaje je silná a hluboká, nálev voní nádherně, velmi výrazně ale čistě a jemně. Pravý Si Ji Chun má vždy silnou vůni, tak silnou že naplní celou místnost. Jeho chuť připomíná vysokohorské oolongy z pevniny – kyselosladká s tóny lesních plodů, malin, citronů, limetky, medu a horských květů a samozřejmě orchideje! Si Ji Chun má vůbec nejvíc ze všech taiwanských oolongů toho, čemu se říká 'orchidejová kvalita chuti & vůně' (nejvíc ze všech oolongů má toto čínská Tie Guan Yin). Většina ostatních ostrovních oolongů má totiž v sobě spíše krémovou mléčnost a ovocnou sytost. Aftertaste čaj zanechává velmi dlouhý a čistý. Čaj má výborný osvěžující a uvolňující účinek, zvedne Vám náladu. Jako každý kvalitní oolong je dobrý pro krevní oběh, cévy a navíc bojuje se stárnutím.

Ren Shen Superior

420 
"Žen-šenový oolong" - tradičně zpracovaný oolong, jehož listy obsahují výtažek z kořene čínského ženšenu. Vůně a chuť čaje je nasladlá, s mírnou příjemnou pečeností se sladkým a výrazným aftertastem. Čaj by mohl zaujmout především milovníky čínských léčivých bylin - díky spojení s žen-šenem napomáhá organismu lépe odolávat fyzické a psychické zátěži, stejně jako stresům a dalším neduhům.

Dong Ding Supergrade

620 
"Zamrzlý vrcholek" v tradičním, více pečeném podání. Nádherně zpracovaný čaj přímo z okolí vesničky Nantou, tedy 'rodiště' vynikajícího čaje Dung Ding. Stejnoměrné kuličky čajových listů jsou zpracovány z kultivaru Qing Xin. Čaj vydává svěží vůni klasických taiwanských oolongů. Sladkou, něžnou a ovocnou - meruňky, broskve, sladké tropické plody - to vše najdete v tomto čaji! Nebo květy - kvetoucí louky a pole. Po přivonění k čaji vznikají asociace na letní louku, obrazy kvetoucí zahrady a ovocných stromů. V nálevu je čaj sytý a hustý, vůně je více květová, velice sladká. Chuť něžná, neskutečně medová s až mléčnou konzistencí.

Taiwan, známý též pod portugalským názvem Formosa („Překrásný ostrov“) dnes produkuje velmi kvalitní čaje svébytného charakteru. Jedná se převážně o svěží vysokohorské čaje (‚gao shan cha’高山茶)z centrálního horského pásu, zpravidla pevně rolované, jen lehce oxidované a mírně až středně pečené. Nebylo tomu tak ale vždy. Až do období vlády dynastie Qing (1644-1911) se na Taiwanu vyráběl čaj spíše nevalné kvality. Ke změně došlo kolem roku 1865, kdy bylo z Číny dovezeno několik variet čajovníku spolu s metodami výroby oolongů ze sousední pevninské provincie Fujian. Následovalo několik desetiletí postupného vývoje vlastních technik zpracování a šlechtění nových odrůd. V roce1903, během japonské nadvlády došlo k založení Taiwanského výzkumného čajového institutu, dnes známým pod názvem Tea Research and Extension Station (TRES). Právě na tomto Institutu došlo k vyšlechtění dvojice dnes proslulých oolongových kultivarů: Jin Xuan 金萱 (Taicha clone №12, 1981) a Cui Yu ( Taicha clone №13, 1981) 翠玉. Mezi další nové kultivary patří i několik červených čajů, zejm, Ruby (Taicha clone №18, 1999) a Hong Yun 红云 (Taicha clone №21, 2008).