Zobrazuji všech 8 výsledků

Wu Dong Ya Shi Xiang

1500 
Vynikající fénix s tradičním, avšak nepříliš lákavým názvem - "Vůně kachního trusu". Samotný čaj má přitom jednu z nejúžasnějších vůní které mohou čaje typu Dan Cong nabídnout - delikátně pečenou a bohatou zároveň. Chuť je plná, okouzlující, hladká a velmi nasládlá s komplexními květinovými tóny a dlouho doznívajícím aftertastem. Čaj pochází z výběrové menší produkce z vyšších poloh Wu Dong Shan. Kompletně ruční zpracování je samozřejmostí, stejně jako pečlivé tradiční pečení – velmi zásadní krok při zpracování oolongů, který si žádá hodně umu a zkušeností.

Wu Dong Tong Tian Xiang

1900 
Tong Tian Xiang, také známý jako Vůně zázvorového květu, je vysazen v hoře Fenghuang ve městě Chaozhou v provincii Guangdong. Když se tento čaj uvaří, místnost se naplní intenzivní čajovou vůní, která stoupá k nebi, odtud název Tong Tian Xiang (Tian = nebe). Suchý čaj Tong Tian Xiang má silné a mírně podlouhle stočené listy , tmavě hnědou a olejovou barvu, plné a vícevrstvé aroma. Nálev je zlatavý a jasný, lehce kořeněný s květy zázvoru a plné, intenzivní květinové vůně. Čaj bez problémů vydrží přes 12 nálevů. Čaj pochází z výběrové menší produkce z vyšších poloh Wu Dong Shan. Kompletně ruční zpracování je samozřejmostí, stejně jako pečlivé tradiční pečení - velmi zásadní krok při zpracování oolongů, který si žádá hodně umu a zkušeností.

Wu Dong Mi Xiang

1800 
"Medově voňavý fénix z Wu Dong" je zástupcem světlejších, méně pražených 'fénixů' v naší nabídce. Oranžový nálev sladké medové vůně a zralého ovoce, svěží medově sladká, jemná a šťavnatá čistá chuť, sladká dlouhotrvající dochuť a příjemně povzbuzující účinek. Čaj bez problémů vydrží přes 12 nálevů. Čaj pochází z výběrové menší produkce z vyšších poloh Wu Dong Shan. Kompletně ruční zpracování je samozřejmostí, stejně jako pečlivé tradiční pečení - velmi zásadní krok při zpracování oolongů, který si žádá hodně umu a zkušeností.

Pi Lei Xiang

1600 
Pi Lei Xiang je zástupcem světlejších, méně pražených 'fénixů' v naší nabídce. Oranžový nálev sladké ovocné vůně s lehkou trpkostí, svěží sladká, jemná a šťavnatá čistá ovocná chuť, sladká dlouhotrvající dochuť a příjemně povzbuzující účinek. Čaj bez problémů vydrží přes 12 nálevů. Čaj pochází z výběrové menší produkce z vyšších poloh Wu Dong Shan. Kompletně ruční zpracování je samozřejmostí, stejně jako pečlivé tradiční pečení - velmi zásadní krok při zpracování oolongů, který si žádá hodně umu a zkušeností.

Mi Lan Xiang

290 
"Medová orchidej" - nejoblíbenější 'fénix' v naší nabídce. Zaujme medově-orchidejovým aroma s výrazně nasládlou až medovou, příjemně plnou a kulatou chutí, která zahřeje. Oproti dalším 'fénixům' z naší nabídky je tento více pražený s nálevem tmavo-oranžové barvy a výraznější vůně.

Huang Zhi Xiang

250 
Huang Zhi Xiang neboli "Vůně gardénie". Označení pro konkrétní strom (či jeho klon), ze kterého se čaj sbíral, a pro unikátní vůni (xiang) a chuť konkrétního čaje. Vůně čaje je sladce ovocná, květnatá, s jemnými citrusovými a broskvovými tóny. Barva nálevu světle jantarová, chuť je výrazně ovocná, sladká. aftertaste je silně medový s rybízovými tóny. Čaj vydrží mnoho nálevů a jde rozhodně o jeden z nejvýraznějších fénixů v naší sbírce z kategorie cenově dostupných čajů přesto v nejvyšší možné kvalitě.

Ba Xian Xiang

350 
"Osm nesmrtelných" - tvrdí se že v tomto čaji lze najít až osm různých vůní, osm aromat. Každý ale většinou cítí pouze jeden či dva tóny více než ostatní. Vůně je u tohoto čaje tenčí, více pronikává a nechybí ani výrazná sladkost. Ovocné tóny spíše připomínají jablka než citróny, trochu orchideje, trochu všeho. Pronikavě ovocný charakterní fénix!
Feng Huang Dan Cong 凤凰单丛 neboli "jednotlivé (či ´osamělé´) stromy z Pohoří fénixe" je velmi specifická skupina čajů typu oolong pocházející z Pohoří fénixe (Feng Huang Shan 凤凰山) v provincii Guangdong 广东  z čajových zahrad v nadmořské výšce 600-1500 m n.m. Patří mezi nejzajímavější čínské čaje vůbec. Existuje jich přibližně 100 druhů, přičemž všechny pochází z kultivaru Shui Xian 水仙. Tento tradiční kultivar si snadno vyvine vlastní, nový charakter a vůni odrážející prostředí ve kterém roste. Charakteristickým rysem je velký, lehce pokroucený list, střední míra oxidace i pečení. Celkově jde o velmi energické a šťavnaté čaje. Sběr a zpracování čajových lístků dosud probíhá ručně. Autentické čaje se sbírají z velkých stromů (až do 8m vysokých) pouze jednou ročně a jejich produkce bývá kolem 25-30kg čaje za rok. Listy těchto stromů se nedají splést s levnějšími lístky z malých keřů, které se prodávají čím dál tím víc a vydávají se za originální čaje. Pravý Dan Cong má mít lístek velký, poměrně dlouhý (víc než 5 cm), pevný a současně pružný, světlejší (občas až bělavě zelené barvy) ve vyluhovaném stavu s matným a jemným, jakoby hedvábným povrchem. Vůně suchého listů nesmí obsahovat silné pražené tóny a ani v chuti samotného čaje nesmí být praženost. Běžně se na trhu můžeme setkat s 11 druhy vůní (čínsky 香 xiang):   Magnoliová vůně / Yu Lan Xiang 玉蘭香 Vůně gardénie / Huang Zhi Xiang 黄枝香 Vůně Osmi nesmrtelných / Ba Xian Xiang – Osm nesmrtelných 八仙香 Mandlová vůně / Xing Ren Xiang 杏仁香 Vůně orchideje / Zhi Lan Xiang 芝蘭香 Vůně medové orchideje / Mi Lan Xiang 蜜蘭香 Vůně osmantu/kasiovníku / Gui Hua Xiang 桂花香 Vůně pomelového květu / You Hua Xiang 柚花香 Vůně zázvorového květu / Jiang Hua Xiang 姜花香 Vůně skořicovníku / Rou Gui Xiang 肉桂香 (Pozn: Jedná se o jiný druh čaje než Wuyi Rou Gui.) Vůně žlutých kvítků (vůně aglaii / kornice) / Mi Lan Xiang 米兰香 - jedná se o orientální rostlinu s malými žlutými kvítky Na trhu se běžně lze setkat s více kategoriemi fénixových oolongů. Přestože téměř všechny bývají vydávány za čaje z jednotlivých stromů, ne vždy tomu tak skutečně je. Parametry rozeznání pravého fénixového oolongu:
  1. Napodobeniny - Celkem jednoduchým ukazatelem může být už cena - pokud je přehnaně nízká, s nejvyšší pravděpodobností se nejedná o pravý fénixový oolong. Co se chuťového profilu týče, napodobeniny se většinou vyznačují již zmíněnou velkou mírou praženosti, která je v jejich případě nežádoucí.
  2. více či méně povedené klony z autentických čajových stromů - tzv. 'komerční fénixové oolongy´, které vždy mají téměř identickou vůni a charakter mateřského stromu a jde o celkem mladé, kultivované keře (aby byla uspokojena větší poptávka po těchto čajích za dostupné ceny). V této druhé kategorii lze nalézt již velmi dobré a povedené čaje, které bývají kvalitně zpracované a cenově dostupné. Poměr cena/kvalita bývá u těchto čajů dostačující až velmi dobrá.
  3. opravdové čaje z jednotlivých čajových stromů či menších skupin starších čajových keřů, obvykle z vyšších nadmořských výšek - na trhu mimo Čínu téměř nesehnatelné, navíc pro běžné milce čaje dosti drahé, což je logické z pohledu omezené produkce těchto čajů - sklízí se jednou ročně, počet takovýchto stromů je celkem malý navíc u tohoto typu čaje je na stromě více větví než použitelného listí. Průměrná produkce jednoho stromu je kolem 25-30kg/rok, všechny jednotlivé stromy jsou vedeny v evidenci a popsané detailně v odborné literatuře. Jednotlivé produkce obvykle bývají zamluvené již předem.