Zobrazuji všech 7 výsledků

Wu Dong Mi Xiang

1800 
"Medově voňavý fénix z Wu Dong" je zástupcem světlejších, méně pražených 'fénixů' v naší nabídce. Oranžový nálev sladké medové vůně a zralého ovoce, svěží medově sladká, jemná a šťavnatá čistá chuť, sladká dlouhotrvající dochuť a příjemně povzbuzující účinek. Čaj bez problémů vydrží přes 12 nálevů. Čaj pochází z výběrové menší produkce z vyšších poloh Wu Dong Shan. Kompletně ruční zpracování je samozřejmostí, stejně jako pečlivé tradiční pečení - velmi zásadní krok při zpracování oolongů, který si žádá hodně umu a zkušeností.

Pi Lei Xiang

1600 
Pi Lei Xiang je zástupcem světlejších, méně pražených 'fénixů' v naší nabídce. Oranžový nálev sladké ovocné vůně s lehkou trpkostí, svěží sladká, jemná a šťavnatá čistá ovocná chuť, sladká dlouhotrvající dochuť a příjemně povzbuzující účinek. Čaj bez problémů vydrží přes 12 nálevů. Čaj pochází z výběrové menší produkce z vyšších poloh Wu Dong Shan. Kompletně ruční zpracování je samozřejmostí, stejně jako pečlivé tradiční pečení - velmi zásadní krok při zpracování oolongů, který si žádá hodně umu a zkušeností.

Ya Shi Dao Hua Xiang

480 
Vynikající fénix s tradičním, avšak nepříliš lákavým názvem - "Vůně kachního trusu". Samotný čaj má přitom jednu z nejúžasnějších vůní které mohou čaje typu Dan Cong nabídnout - delikátní a plnou zároveň, okouzlující, připomínající rýžové květy, hladkou a velmi nasládlou s komplexními květinovými tóny a dlouho doznívajícím aftertastem.

Mi Lan Xiang

290 
"Medová orchidej" - nejoblíbenější 'fénix' v naší nabídce. Zaujme medově-orchidejovým aroma s výrazně nasládlou až medovou, příjemně plnou a kulatou chutí, která zahřeje. Oproti dalším 'fénixům' z naší nabídky je tento více pražený s nálevem tmavo-oranžové barvy a výraznější vůně.

Huang Zhi Xiang

250 
Huang Zhi Xiang neboli "Vůně gardénie". Označení pro konkrétní strom (či jeho klon), ze kterého se čaj sbíral a pro unikátní vůni (xiang) & chuť konkrétního čaje. Vůně čaje je sladce ovocná, květnatá, s jemnými citrusovými a broskvovými tóny. Barva nálevu se během dalších a dalších nálevů mění od něžně zlatorůžové až k jantarové. Chuť je výrazně ovocná, sladká a osvěžující. Aftertaste je silně medový s rybízovými tóny. Čaj vydrží mnoho nálevů a jde rozhodně o jeden z nejvýraznějších fénixů v naší sbírce z kategorie cenově dostupných čajů přesto v nejvyšší možné kvalitě.

Ba Xian Xiang

350 
"Osm nesmrtelných" - tvrdí se že v tomto čaji lze najít až osm různých vůní, osm aromat. Každý ale většinou cítí pouze jeden či dva tóny více než ostatní. Vůně je u tohoto čaje tenčí, více pronikává a nechybí ani výrazná sladkost. Ovocné tóny spíše připomínají jablka než citróny, trochu orchideje, trochu všeho. Pronikavě ovocný charakterní fénix!

Phoenix Dan Cong neboli ‚Jednotlivé stromy Fénixe‘ je velmi specifická skupina čajů typu oolong pocházející z hor Fénixe (Feng Huang Shan) v provincii Guangdong z čajových záhrad ve výši 600-1500 m.n.m. Jednotlivé stromy (či skupiny menších čajových stromů/keřů) – každý se svou osobitou vůní (proto přívlastek Dan Cong – jednotlivý, zvlášť stojící). Ruční sběr i zpracování. Poddruhů Fénix oolongů je přes několik desítek. Autentické čaje se sbírají z velkých stromů (až do 8m vysokých) pouze jednou ročně a jejich produkce bývá kolem 25-30kg čaje za rok. Listy těchto stromů se nedají splést s levnějšími lístky z malých keřů, které se prodávají čím dál tím víc a vydávají se za originální čaje. Pravý Dan Cong má mít lístek velký, poměrně dlouhý (víc než 5 cm), velice pevný ale pružný, světlejší (občas až bělavě zelené barvy) ve vyluhovaném stavu s matným a jemným, jakoby hedvábným povrchem. Vůně suchého listů nesmí obsahovat silné pražené tóny a ani v chuti samotného čaje nesmí být praženost.

 

Východní Guang Dong, Chao Zhou: Čaje typu Phoenix Shui Xian z pohoří „fénixe“ – Feng Huang Shan, patří mezi nejzajímavější čínské čaje vůbec. Čaje typu Phoenix Shui Xian se dále dělí na Dan Cong, Lang Cai a Shui Xian, každá výše uvedená kategorie má 4 stupně kvality a každý z těchto stupňů 3 podkategorie. Všechny čaje z ‚pohoří fénixe‘ se ještě dále dělí podle typu vůně a/nebo stromu.

Základních a nejznámějších xiang neboli ‚vůní‘ se kterými se lze běžně na trhu setkat je 11:

 

      • Yu Lan Xiang – Magnoliová vůně 玉蘭香
      • Huang Zhi Xiang – Vůně gardénií (vůně zlaté větve) 黄枝香
      • Ba Xian Xiang – Osm nesmrtelných 八仙香
      • Xing Ren Xiang – Mandlová vůně 杏仁香
      • Zhi Lan Xiang – Orchidejová vůně 芝蘭香
      • Mi4 Lan Xiang – Medová orchidej 蜜蘭香
      • Gui Hua Xiang – Vůně Osmantu 桂花香
      • You Hua Xiang – Pomelo/grapefruitová vůně 柚花香
      • Jiang Hua Xiang – Vůně zázvorového květu 姜花香
      • Rou Gui Xiang – Skořicová vůně 肉桂香 (neplést s Wuyi Rou Gui!)
      • Mi3 Lan Xiang – Vůně žlutého květu 米蘭香 (vůně rostliny s malými žlutými kvítky z jižních čínských provincií)

        Existuje přibližně 100 různých kultivarů pro výrobu čajů typu fénix, přičemž všechny pochází z kultivaru Shui Xian z Feng Huang Shan (pohoří fénixe). Pojem Dan Cong, doslova ‚osamělý keř/strom‘, vyplývá z faktu že každý kultivar pochází či byl řízkován ze stromu pocházející z jednoho z těchto mushu ‚mateřských stromů‘. Občas se lze v deklaracích těchto typů čajů setkat s označením o kolikátou generaci z původního mateřského stromu dané vůně jde.

Čaje typu Phoenix Shui Xian z pohoří „fénixe“ – Feng Huang Shan, patří mezi nejzajímavější čínské čaje vůbec. Existuje přibližně 100 druhů, přičemž všechny pochází z kultivaru Shui Xian. Tento tradiční kultivar si snadno vyvine vlastní, nový charakter a vůni, které odráží prostředí ve kterém roste. Obvykle jde o velké keře či stromy z čehož plyne označení Dan Cong ‚osamělý keř‘. Charakteristickým rysem je velký, lehce pokroucený list, nižší míra oxidace i pečení. Celkově jde o velmi energické a šťavnaté čaje.

Na trhu se běžně lze setkat s více kategoriemi Fénixů, i přesto že téměř vždy jsou vydávány za čaje z jednotlivých stromů, nicméně v málo případech tomu tak skutečně je. Celkem jednoduchým ukazatelem může být už cena – pokud je přehnaně nízká, nelze příliš spoléhat na správnou deklaraci:

1. padělky – s původními čaji obvykle nemají téměř nic společného a většinou se vyznačují již zmíněnou velkou mírou praženosti (která je nežádoucí!) a lze je celkem snadno odlišit od kvalitních Fénixů, pokud člověk už alespoň nějaký lepší pil.

2. více či méně povedené klony z autentických čajových stromů – tzv. ‚komerční‘ Fénixy, které vždy mají téměř identickou vůni a charakter mateřského stromu a jde o celkem mladé, ve větší míře pěstované keře (aby byla uspokojena větší poptávka po těchto čajích za dostupné ceny). V této druhé kategorii lze nalézt již velmi dobré a povedené čaje, které bývají alespoň kvalitně zpracované a za celkem dostupnou cenu. Poměr cena/kvalita je u těchto čajů dostačující až velmi dobrá.

3. čaje z jednotlivých čajových stromů či menších skupin starších čajových keřů, obvykle z vyšších nadmořských výšek – na trhu mimo Čínu téměř nesehnatelné, navíc pro běžné milce čaje dosti drahé, což je logické z pohledu omezené produkce těchto čajů – sklízí se jednou ročně, počet takovýchto stromů je celkem malý navíc u tohoto typu čaje je na stromě více větví než použitelného listí. Průměrná produkce jednoho stromu je kolem 25-30kg/rok, všechny jednotlivé stromy jsou vedeny v evidenci a popsané detailně v odborné literatuře. Jednotlivé produkce obvykle bývají zamluvené již předem atd.