Zobrazen 1. – 12. z 32 výsledků

Tie Luo Han

950 
"Železný arhat" - Další z představitelů proslavených yancha. Patří mezi nejslavnější útesové čaje produkované v oblasti Wu Yi Shan. Suchý list má barvu velice tmavou, v podstatě antracitovou, voní pražením a hořkou čokoládou. V nálevu dostává list barvu tmavě smaragdovou. Barva nálevu je tmavší, chuť vyvážená, výrazně pražená s dlouhým sladkým aftertastem, jehož květinově sladká chuť vydrží ještě dlouho po vypití posledního šálku.

Tie Guan Yin Tan Bei

450 
"Železná bohyně milosrdenství", neboli Bódhisattva Guan Yin. Jeden z nejznámějších čínských čajů vůbec, tentokrát v tradičním pečeném podání. Listy má poměrně silné, šťavnaté a velké, nálev dává syté žlutooranžové barvy. Směs 50% Superior a 50% King sorty Tie Guan Yin, pražené na 55 - 60% pro dosažení ovocného charakteru a bohatší chuti.

Wu Dong Mi Xiang

1800 
"Medově voňavý fénix z Wu Dong" je zástupcem světlejších, méně pražených 'fénixů' v naší nabídce. Oranžový nálev sladké medové vůně a zralého ovoce, svěží medově sladká, jemná a šťavnatá čistá chuť, sladká dlouhotrvající dochuť a příjemně povzbuzující účinek. Čaj bez problémů vydrží přes 12 nálevů. Čaj pochází z výběrové menší produkce z vyšších poloh Wu Dong Shan. Kompletně ruční zpracování je samozřejmostí, stejně jako pečlivé tradiční pečení - velmi zásadní krok při zpracování oolongů, který si žádá hodně umu a zkušeností.

Pi Lei Xiang

1600 
Pi Lei Xiang je zástupcem světlejších, méně pražených 'fénixů' v naší nabídce. Oranžový nálev sladké ovocné vůně s lehkou trpkostí, svěží sladká, jemná a šťavnatá čistá ovocná chuť, sladká dlouhotrvající dochuť a příjemně povzbuzující účinek. Čaj bez problémů vydrží přes 12 nálevů. Čaj pochází z výběrové menší produkce z vyšších poloh Wu Dong Shan. Kompletně ruční zpracování je samozřejmostí, stejně jako pečlivé tradiční pečení - velmi zásadní krok při zpracování oolongů, který si žádá hodně umu a zkušeností.

Sada pěti luxusních útesových čajů

7000 
Sada obsahuje: Da Hong Pao, Tie luo Han, Bai Ji Guan, Shui Jin Gui, Ban Tian Yao Raritní autentické čaje z hlavního mateřského útesu s přímo vzorovým listem. Výborný dárek pro znalce. Zpracované podle tradičních postupů kompletně ručně, vysušené v peci na dřevěném uhlí.

Sada tří luxusních útesových čajů

1900 
Sada obsahuje: Da Hong Pao, Rou Gui, Shui Xian Raritní autentické čaje z hlavního mateřského útesu s přímo vzorovým listem. Výborný dárek pro znalce. Zpracované podle tradičních postupů kompletně ručně, vysušené v peci na dřevěném uhlí.

Qi Lan

480 
"Vzácná orchidej" - jeden z mála novějších útesových oolongů (yancha) z hor Wu Yi. Typicky volně kroucený větší list sladce květinové vůně. Nálev jiskřivě tmavě žluté barvy, intenzivní, sladce květinové, zrale ovocné až medové vůně. Ve své kategorii patří tento druh útesového oolongu mezi  jemnější a méně pražené. Plná orchidejová až medová chuť s dlouhým, intenzivně aromatickým a sládnoucím aftertastem.

Jin Xuan Nai Xiang

290 
"Zlatý květ s mléčnou vůní" - čaj zářivě žluté a čisté barvy nálevu (západní tea testeři ji označují pojmem 'amber'), vůni má karamelově mléčnou, přesto čajově svěží. Chuť je jemná, teplá a příjemná se 'vzpomínkou na mléko' - takovou co budí dojem sladkého zahuštěného mléka a vzpomínky na dětství.

Da Yu Ling

1800 
Čaj je pojmenován po Yu Velikém. Pěstován je v nadmořských výškách přes 2000m.n.m., což z něj činí jeden z nejkvalitnějších taiwanských čajů vůbec a díky tomu je často používán jako dar při diplomatickém jednání.

Guangxi Dong Fang Mei Ren

460 
Podmanivá 'Kráska' z Číny v základní sortě od stejného producenta jako výběrová varianta z provincie Kuang-si. Bohatě ochmýřené lístky typické ovocné až medové vůně. Nálev oranžové barvy, ovocného aroma a plné, komplexně sladké a rozvíjející se chuti.

Ya Shi Dao Hua Xiang

480 
Vynikající fénix s tradičním, avšak nepříliš lákavým názvem - "Vůně kachního trusu". Samotný čaj má přitom jednu z nejúžasnějších vůní které mohou čaje typu Dan Cong nabídnout - delikátní a plnou zároveň, okouzlující, připomínající rýžové květy, hladkou a velmi nasládlou s komplexními květinovými tóny a dlouho doznívajícím aftertastem.

Oolongy – 乌龙茶 [wūlóng chá] – polozelený čaj

Charakteristika: aromatické a velmi specifické čaje – široká škála různých druhů od lehce oxidovaných svěžích typu Bao Zhong až po více oxidované a silněji pečené útesové

Původ: Bei Yun, Feng Huang Shan (Hora Fénixe), Fu-ťien, Čína

Kategorie:

  • Čína:

   • Jižní Fu-ťien, újezd An Xi: Tie Guan Yin, Huang Jin Gui, Mao Xie ad.

   • Severní Fu-ťien: Wu Yi Yan Cha, ‚útesové čaje‘ z pohoří Wu Yi s jejich typickou „květinovou vůní kostí země“. Mezi nejslavnější původní a prastaré útesové čaje patří: Da Hong Pao ‚Velké šarlatové roucho‘, Tie Luo Han ‚Železný mnich‘, Bai Ji Guan ‚Bílý kohoutí hřebínek‘ a Shui Jin Gui ‚Zlatá vodní želva‘. Společně se nazývají Si Da Ming Cong – 四大名丛 – doslova ‚čtyři slavné keře‘.

   • Východní Guang Dong, Chao Zhou: Čaje typu Phoenix Shui Xian z pohoří „fénixe“ – Feng Huang Shan, patří mezi nejzajímavější čínské čaje vůbec.
    Phoenix Shui Xian se dělí na Dan Cong, Lang Cai a Shui Xian, každá výše uvedená kategorie má 4 stupně kvality a každý z těchto stupňů 3 podkategorie. Všechny čaje z ‚pohoří fénixe‘ se ještě dále dělí podle typu vůně a/nebo stromu. Existuje přibližně 100 různých kultivarů pro výrobu čajů typu fénix, přičemž všechny pochází z kultivaru Shui Xian z Feng Huang Shan (pohoří fénixe). Pojem Dan Cong, doslova ‚osamělý keř/strom‘, vyplývá z faktu že každý kultivar pochází či byl řízkován ze stromu pocházející z jednoho z těchto mushu ‚mateřských stromů‘. Občas se lze v deklaracích těchto typů čajů setkat s označením o kolikátou generaci z původního mateřského stromu dané vůně jde.

  • Taiwan:

   • lehce fermentované (<10%) typu Bao Zhong, Wen Shan Bao Zhong

   • fermentované na 30-40%, rolované, vysokohorské, typu Dong Ding, A Li Shan, Li Shan, Shan Lin Xi, Da Yu Ling

   • speciální a více fermentované (50-60%) typu Dong Fang Mei Ren (Oriental Beauty), Bai Hao, Peng Feng Cha, Wu Si Cha, Butterfly of Taiwan ap.

Zpracování: výroba oolongů sestává ze sedmi kroků, jde tedy o na výrobu nejnáročnější čaje, které vyžadují hodně znalostí a plně zvládnutou techniku. Každá chyba během výroby je na výsledmém čaji a jeho kvalitě znát. Pro běžné sorty se dnes ve větší či menší míře používají stroje, avšak ty nejkvalitnější čaje se stále vyrábí zcela ručně.

   1. Zavadání
    sklizené listy jsou rozprostřeny (uvnitř a/nebo venku na slunci) pro změkčení buněčných stěn listů (listy jsou poté ‚pružnější‘). Zároveň se odpaří nadbytečná vlhkost, začíná přírodní enzymatický rozklad buněk listu a odstraní se případná travnatá chuť v listech obsažená

   1. Třesení (převracení)
    tradiční zpracování
    : listy se natřásají ve velkých proutěných koších či se ručně přetřásají na proutěných podložkách aby se listy narušily (nejlépe po okrajích) a tím započala oxidace
    moderní zpracování: strojové pohmoždění a částečné rozlámání listů pro lepší vybalancování chuti výsledného čaje

   1. Oxidace
    krok použvaný i u černých čajů, po zavadnutí a přetřásaní listů pokračuje za vystavení vzduchu enzymatický rozklad buněk listů, délka tohoto kroku určuje stupeň (míru) oxidace, která se pro jednotlivé druhy oolongů z různých míst původu liší. Listy mění barvu na tmavě zelenou až červenou. V tomto stádiu se začínají vyvíjet travnaté, květinové nebo ovocné charakteristiky chuti čaje

   1. Zabití zelené či fixace (kill-green)
    zastaví přirozenou fermentaci a růstové procesy uvnitř listů bez jejich poničení, používá se k tomu napařování, ruční stlačování na pánvích či pečení

   1. Rolování/formování
    lístky se čaje se proženou skrz horký a/nebo studený roller, kde se lehce polámou a vytvarují což jim dodá tvar a zintenzivní chuť výsledného čaje

   1. Sušení
    stabilizuje případnou vlhkost uvnitř listů, zastavuje fermentaci (oxidaci), zabraňuje růstu plísní, odstraňuje trávovitou chuť listů a rozvíjí chuť čaje. Využívá se sušení na slunci, v pánvích či horkým vzduchem

   1. Pečení
    různé metody pražení/pečení na pánvích nebo v proutěných koších za pomoci uhlí či elektriky k dosažení kouřového či ovocného aroma.

Méně kvalitní čaje se často trochu více opraží aby se zakryly jejich případné nedostatky a aby lépe voněly. Takové čaje poznáme tak, že jsou i v chuti pouze (při)pečené bez květinového či ovocného aftertastu, který zcela chybí. Útesové čaje, které jsou tradičně více pečené, se běžně nechávají nějaký čas odležet (pár měsíců až rok) a poté se ještě jednou krátce přepraží, zabalí a exportují. U velmi čerstvých ‚yan cha‘ může být pečenost velmi silná, ale nikdy by neměla zcela dominovat.

Historie: Čaje typu oolong jak je známe dnes jsou výsledkem dlouhodobého vývoje, který započal přibližně v průběhu dynastie Tang (608-907) v regionu Bei Yun v pohoří ‚Fénixe‘ provincie Fujian. Původně byl znám právě jako ‚beiyunský čaj‘ (dle místa původu) a zpráva o něm se rozšířila díky jeho vysoké kvalitě a unikátní chuti. Za dynastie Song (960-1279) byl vybrán jako prvních čaj, který se odváděl císařskému dvoru (‚tribute tea‘). Císař vždy vybíral regiony, jejichž čaj bude odváděn dvoru, což byla vždy obrovská čest a zároveň to bylo dobré pro obchod.

Časem začali oblasti provincie Fujian navštěvovat vládní úředníci, mnichové a učenci a všichni byli překvapeni silnou a výraznou chutí ‚kostí země‘ čajů pocházejících z hor Wu Yi, která byla tak vzdálená chuti zeleného čaje, do té doby jediného obecně známého druhu. Tyto čaje vešly v povědomí jako ‚Yan Cha‘ neboli ‚útesové čaje‘. Císař, který se o těchto čajích doslechl, nechal do Wu Yi poslat vzorek lisovaného zeleného čaje a žádal si oplátkou čaj darem pro císařský dvůr. Císař poté dostal nazpět lisovaný ‚Yan Cha‘ s vytlačeným vzorem draka a fénixe na povrchu, který se tak stal velmi slavným.

Sláva čajů z Wu Yi se rozšířila do obecného povědomí a čaje z této oblasti se pravidelně odváděly císařskému dvoru i v průběhu dynastií Ming (1368-1644) a Qing (1644-1911).

V roce 1725 adaptovaly producenti čaje v regionu An Xi na jihu Fujianu metody výroby čajů z Wu Yi, tyto dále vylepšili a dali tak vzniknout novému typu čaje – oolongu. Za dob vlády dynastie Qing (1796–1895) bylo z pevninské Číny, převážně z provincie Fujian, dovezeno na Taiwan několik odrůd čajovníku (do té doby se zde pěstoval pouze čaj nevalné kvality). Díky postupnému vývoji vlastních technik zpracování a šlechtění vlastních odrůd se zde začal produkovat čaj velmi vysoké kvality a svébytného charakteru.

Poangličtělé slovo oolong, dnes běžně používané, je pouze fonetický přepis čínského ‚wu long‘, které lze do češtiny přeložit jako ‚černý drak‘.

Zdraví: oolongy běžně obsahují: kofein, flavonol, čajové polyfenoly, vitamíny C a E, katechiny, karoten a minerály.

Tradičně se uvádí tyto prospěšné účinky oolongů na zdraví:

  • polyfenoly zabraňují kažení zubů

  • vysoký obsah vitamínu C příznivě ovlivňuje pokožku

  • pomáhají proti podráždění kůže

  • podporují enzymy které štěpí tuky a celkově zlepšují metabolismus

  • snižují hladinu cholesterolu v krvi

  • uvolňují břišní svaly

  • regulují tělesnou teplotu