Zi Juan Bai Cha
Bai Mu Dan King
Chen Pi Shou Mei Fang Cha
Shou Mei 2024 Xiao Bing Cha 100g
Bai Hao Yin Zhen
Lao Shou Mei 2013 Orijin 40g
Wu Yi Bai Cha Ye Sheng 2023 Orijin 50g
Bai Mu Dan 2023 Xiao Fang Cha 20g
Bai Xue Long
Yunnan Bai Mu Dan
Bai Mu Dan Ji Pin
Bílý čaj – 白茶 [báichá]
Bílé čaje jsou svěží, sladké a jemné chuti s čistým aroma. Zpracováním jde o nejpřirozenější formu čaje. Sklizené lístky se pouze nechávají zvadnout na slunci, poté se suší a nakonec třídí. Během zavadání může dojít k velmi lehké přirozené oxidaci. Kvalita bílého čaje je dána především sběrem, který je velmi pečlivý a má striktní pravidla. Co se týče názvu čaje "bílý", nevztahuje se k barvě čajových lístků ani čajového nálevu. Ve skutečnosti jde o nepřesný překlad znaku bái 白, znamenající současně i "nezpracovaný, přirozený". Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu čaje byl vynechán proces fixace (zvaný též "zabití zeleně" 杀青 nebo anglicky "pan-frying") zastavující proces fermentace, všechny bílé čaje dále přirozeně stárnou. Tradičně se bílé čaje nechávaly stárnout podobně jako čaje typu zelený (či sheng) pu´er. V nedávné době byla však vynalezena také metoda zrychleného zestaření bílého čaje. Z tohoto pohledu můžeme bílé čaje dále rozdělit na tradiční (přirozeně zrající) a stařené (zrychleně zrající). Oba čaje prochází podobným procesem ovšem s několika zásadními rozdíly.Výrobní proces:
Trhání:
Bílé čaje se vyrábějí ze stejné čajové rostliny, stařený bílý čaj se však obvykle vyrábí z větších, zralejších listů, zatímco čaj tradiční se vyrábí z mladších menších lístků.Vadnutí:
Sušení na slunci je tradiční metoda používaná při výrobě bílého čaje, která pomáhá zachovat přirozenou chuť a aroma čajových lístků. Lístky se rozprostřou na slunci, aby zavadly a ztratily vlhkost.Fermentace:
Fermentační proces u tradičního bílého čaje je delší a intenzivnější než u stařeného bílého čaje.Fermentace, resp. přirozené stárnutí tradičního bílého čaje:
Čajové lístky jsou skladovány v chladném a suchém prostředí, obvykle několik let nebo déle. Během této doby procházejí čajové lístky přirozenou fermentací a oxidací, což má za následek jedinečný a komplexní chuťový profil. Tato metoda může vést k jemnějšímu a komplexnějšímu vyzrálému bílému čaji s profilem chuti, který odráží specifické podmínky skladování a přirozený proces fermentace.Zrychlená fermentace stařeného bílého čaje:
Čajové lístky jsou záměrně fermentovány po delší dobu v kontrolovaných podmínkách, například v teplém a vlhkém prostředí. To lze provést v továrně nebo zpracovatelském zařízení, kde lze pečlivě kontrolovat teplotu a vlhkost, což umožňuje konzistentní a předvídatelný proces fermentace. Výsledkem této metody může být konzistentnější a spolehlivěji vyzrálý bílý čaj s profilem chuti, který je přesněji kontrolován výrobcem.Obě metody mohou vést k vysoce kvalitnímu vyzrálému bílému čaji. Zrychlená metoda může ovlivnit chuťový profil a celkovou kvalitu čaje. Navíc ne všechny bílé čaje jsou vhodné pro přirozené zrání; a podmínky skladování mohou také ovlivnit kvalitu zrajícího bílého čaje. Při výběru metody zrání je důležité pečlivě zvážit konkrétní druh použitého bílého čaje a požadovaný chuťový profil.
Nejčastěji používané kultivary
Fuding Cai Cha (Čínský bílý čaj č.1)
Kultivar s více než 140-letou historií, pocházející z oblasti Fuding v provincii Fujian, patří k vynikajícímu typu se silnými pupeny, bohatým bílým chmýřím a má vysoký podíl živin. Je vhodný i pro výrobu červených a zelených čajů.Fuding Da Bai Hao (Čínský bílý čaj č. 2)
Nejlepší a nejkvalitnější kultivar bílého čaje s více než 120-letou historií. Původně z vesnice Wenxi, okresu Fuding, v provincii Fujian. Od roku 1956 se produkce bílého čaje začala zvyšovat a rozšiřovat. V současnosti se pěstuje napříč provincií Fujian v místech, kde se původně vyráběly zelené a červené čaje. Později se bílé čaje začaly pěstovat v dalších provinciích - Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Hubei, Jianxi, Guangxi. Fuding Da Bai Hao je bohatý na polyfenoly, obsahuje dusičnany a má silné velké pupeny s bohatým bílým chmýřím, což jej kvalifikuje jako ideální speciální kultivar pro výrobu bílého čaje. Bai Hao Yin Zhen byl oceněn jako „Národní čaj“ v letech 1982, 1986 a 1990.Rozdíly mezi bílými čaji na trhu
Některé druhy bílého čaje, které lze dnes na trhu najít, jsou pouze tzv. „bílé čaje“, kdy se nejedná o pravý bílý čaj z Fuding (nebo čaj z příslušných kultivarů z jiných provincií), ale o speciálně vyrobený zelený čaj zpracovaný s větším podílem pupenů. Tyto čaje se vyznačují určitou „zeleností“ použitých výhonků, protože pravý bílý čaj má vždy čistě stříbrno-bílou barvu.Blahodárné účinky
Bílý čaj je známý svým pozitivním přínosem na lidský organismus. Mezi blahodárné účinky čínského bílého čaje patří:Antioxidační vlastnosti:
Bílý čaj má vysoký obsah antioxidantů, což jsou sloučeniny pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Ty mohou poškodit buňky a přispět k chronickým onemocněním, jako je rakovina a srdeční choroby. Antioxidanty obsažené v bílém čaji mohou také napomáhat zpomalení procesu stárnutí a zlepšení stavu pokožky.Podpora imunitního systému:
Bílý čaj obsahuje několik druhů sloučenin posilujících imunitní systém, například katechiny, flavonoidy a polyfenoly. Tyto sloučeniny mohou chránit před infekcemi a snížit zánětlivé procesy v těle. Pomáhá tak k prevenci nachlazení. Protizánětlivé účinky a antibakteriální účinky Regulace hladiny cukru v krvi Díky schopnosti regulovat hladinu cukru v krvi, je bílý čaj vhodným nápoje ke každodennímu popíjení jako prevence diabetu i při již vzniklém onemocnění. Příznivý vliv na funkce kardiovaskulárního systému: Bylo prokázáno, že čínský bílý čaj podporuje srdeční činnost, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a napomáhá snížení krevního tlaku. Flavonoidy obsažené v bílém čaji pomáhají omezovat záněty v tepnách a zlepšovat cirkulaci krve, zatímco antioxidanty slouží jako prevence před oxidací LDL cholesterolu, který patří mezi rizikové faktory pro vznik srdečních onemocnění. Prevence proti rakovině: Bylo prokázáno, že bílý čaj má pozitivní vliv při prevenci rakoviny a podporuje přirozenou imunitu. Antioxidanty v bílém čaji navíc pomáhají chránit před poškozením DNA, které může vést k rozvoji rakovinných buněk.Hubnutí:
Mnoho studií dokazuje, že bílý čaj podporuje hubnutí a metabolické funkce. Kofein v bílém čaji urychluje metabolismus a spalování tuků, zatímco katechiny a polyfenoly snižují záněty a zlepšit citlivost na inzulín.Ústní dutina:
Je prokázáno, že bílý čaj má pozitivní vliv na stav ústní dutiny, zejména na zuby a dásně. Polyfenoly v bílém čaji mohou zamezovat množení bakterií v ústech a snižovat zánět, zatímco fluoridy posilují zubní sklovinu a zabraňují tvorbě zubního kazu. Souhrnně je čínský bílý čaj zdravým nápojem s řadou zdraví prospěšných účinků. Jeho začlenění do vašeho jídelníčku může být jednoduchým a chutným způsobem, jak zlepšit své zdraví a rozpoložení.