Zobrazuji všech 12 výsledků

Lao Shou Mei 2013 40g

600 
Shou Mei, v Čechách také znám pod názvem 'Obočí dlouhého věku'. Jedná se o základní třídu bílého čaje, který jsme však nechali 10 let zrát v našem skladu. Listy jsou bohatě ochmýřené, sem tam lze najít i pár silných tipsů. Nyní po takto dlouhé době skladování jsou více hnědé než je obvyklé. Nálev také ztmavl - je sytě oranžově-žlutavé barvy s typickou "medicinální" vůní a chutí, težší kořeněnou bylinností a lehkou ovocností. Aftertaste je velmi výrazně sladký a trvá a trvá.

Wu Yi Bai Cha Ye Sheng 2023 Orijin 50g

1200 
Nálev jiskřivě žlutý, vůně svěží a květinová. Chuť hebká a plná, čerstvá, sladká, čistá, květinová s ovocným pozadím. Aftertaste dlouhý, příjemně sládnoucí.

Bai Mu Dan Xiao Fang

240 
"Bílá pivoňka" - Jednotlivě balené lisované cihličky 5x 4g v papírové krabičce. Zelenožlutý svěží nálev květinově něžné vůně. Chuť je hedvábně hladká a zároveň plná, kulatá, čerstvá. Aftertaste dlouhý a příjemně sladký.

Bai Hao Yin Zhen

1600 
"Bílé ochmýřené stříbrné jehličky" - nejlepší a nejznámější čínský bílý čaj, který patří do seznamu nejlepších čínských čajů vůbec. Poprvé se objevil kolem roku 1796. Pro výrobu tohoto čaje se používají mladé, bohatě ochmýřené a velké silné tipsy čajovníku kultivaru Fu Ding Da Bai Cha. Sběr se provádí jen během velmi krátkého období na jaře, a jen za hezkého počasí. Pravý Bai Hao Yin Zhen má všechny čtyři cennosti čínského čaje (tvar listů, barvu nálevu, chuť a vůni) opravdu nádherné. Nerozvinuté pupeny stejné velikosti, ochmýřené jako vrba. Vůně suchého listu má sladké tóny květního pylu, čerstvost horského větru a sladkost ranní rosy. Nálev má barvu mandlově žlutou až pomerančovou. Chuť je čistá, sladká, lehká a něžná, s tenkou jarní energií.

Bai Xue Long

250 
"Bílý sněžný drak" - nádherně zpracovaný bílý čaj intenzivně nasládle-bylinné vůně. Žlutavý, jiskřivý nálev voní komplexně po ovoci s bylinkami. Chuť je výrazná, sladká, ušlechtile natrpklá, beze stopy svíravosti. Jde o jeden z mála nově vyráběných bílých čajů, který díky své vysoké kvalitě velmi brzy získal na popularitě nejen v Číně, ale i dalších zemích.

Bai Mu Dan King

360 
"Královská Bílá pivoňka" - skvělá třída bílého čaje. Barva nálevu je žlutavě-jantarová, vůně květinově něžná, připomínající vůni pivoňky. Chuť je hladká jako hedvábí a zároveň plná, kulatá. Aftertaste velice dlouhý, příjemně sladký. Čaj stačí luhovat jen krátce, nálevů vydrží mnoho. Letos díky mírně odlišnému zpracování, které vzrůstá na oblibě, můžeme v chuti nalézt tón známý ze starých bílých čajů.

Yunnan Bai Mu Dan

200 
"Bílá pivoňka" - známkou vysoké kvality je přirozený tvar listů, hluboká, lesklá šedozelená barva a velký podíl 'bai hao' - bílých chloupků z tipsů. Barva nálevu je žlutavě-jantarová, vůně květinová. Chuť hladká a zároveň plná, kulatá. Aftertaste dlouhý, příjemně sladký. Čaj stačí luhovat jen krátce, nálevů vydrží mnoho.

Bai Mu Dan Ji Pin

1100 
Čaj intenzivní, sladké květinové vůně. Nálev lehce žlutavé barvy s ovocně sladkými tóny, sametově hebké chuti s dlouho doznívajícím aftertastem - dokonalý bílý čaj. Osvěžující a povzbuzující 'Bílá pivoňka' výběrové třídy.

Shou Mei

200 
Shou Mei, v Čechách také znám pod překladem 'Obočí dlouhého věku' - základní třída bílého čaje. Velké žlutozelené až světlehnědé bohatě ochmýřené listy, mezi nimiž lze najít i pár silných tipsů. Nálev je sytě oranžově-žlutavé barvy s typickou vůní a chutí bílých čajů - lehce bylinně květinovou až ovocnou se silnějším aftertastem.

Bai Lan Ye Sheng

210 
"Bílá orchidej" - bílý čaj zpracovaný z divokých/nekultivovaných čajovníků v oblasti Lan Cang v Yunnanu. Barva nálevu je jiskřivě zeleno-žlutá, vůně bylinná, jemně ovocná. Chuť svěží a hladká, plná, nasládle bylinná s náznaky ovoce. Aftertaste dlouhý, sládnoucí na patře.

Gong Mei 2018 lisovaný 100g

770 
"Bílá čokoláda" neboli lisovaný bílý čaj Gong Mei z jarní produkce roku 2018. Jemné ovocné chuti a vůně na mnoho nálevů. Čaj je nalisován pro jednoduché porcování na 18 dílků po 5,5g, tak akorát na jednu menší konvičku (200ml).

Bílý čaj – 白茶 [báichá]

Bílé čaje jsou svěží, sladké a jemné chuti s čistým aroma. Zpracováním jde o nejpřirozenější formu čaje. Sklizené lístky se pouze nechávají zvadnout na slunci, poté se suší a nakonec třídí. Během zavadání může dojít k velmi lehké přirozené oxidaci. Kvalita bílého čaje je dána především sběrem, který je velmi pečlivý a má striktní pravidla.  

Výrobní proces:

Zrající bílý čaj se vyrábí podobným procesem jako nezrající bílý čaj, ovšem s několika zásadními rozdíly.

1. Trhání:

Zrající i nezrající bílé čaje se vyrábějí ze stejné čajové rostliny, zrající bílý čaj se však obvykle vyrábí z větších, zralejších listů, zatímco bílý čaj, který není určen k dlouhodobému zrání, se vyrábí z mladších menších lístků.

2. Vadnutí:

Proces vadnutí je stejný pro zrající i nezrající bílé čaje. Lístky se rozprostřou na slunci nebo na dobře větraném místě, aby zavadly a ztratily vlhkost. Lístky nezrajícího bílého čaje se po zvadnutí obvykle suší uvnitř, zatímco listy zrajícího bílého čaje se suší na slunci. Sušení na slunci je tradiční metoda používaná při výrobě zrajícího bílého čaje, která pomáhá zachovat přirozenou chuť a aroma čajových lístků.

3. Fermentace:

Fermentační proces u zrajícího bílého čaje je delší a intenzivnější než u nezrajícího bílého čaje. Tradiční fermentace nezrajícího bílého čaje probíhá na slunci, moderní proces se provádí uvnitř. Existují dva základní způsoby, jak vyrobit zrající bílý čaj:

a) Zrychlená fermentace

Čajové lístky jsou záměrně fermentovány po delší dobu v kontrolovaných podmínkách, například v teplém a vlhkém prostředí. To lze provést v továrně nebo zpracovatelském zařízení, kde lze pečlivě kontrolovat teplotu a vlhkost, což umožňuje konzistentní a předvídatelný proces fermentace. Výsledkem této metody může být konzistentnější a spolehlivěji vyzrálý bílý čaj s profilem chuti, který je přesněji kontrolován výrobcem.

b) Přirozené stárnutí

Čajové lístky jsou skladovány v chladném a suchém prostředí, obvykle několik let nebo déle. Během této doby procházejí čajové lístky přirozenou fermentací a oxidací, což má za následek jedinečný a komplexní chuťový profil. Tato metoda může vést k jemnějšímu a komplexnějšímu vyzrálému bílému čaji s profilem chuti, který odráží specifické podmínky skladování a přirozený proces fermentace. Obě metody mohou vést k vysoce kvalitnímu vyzrálému bílému čaji, ale specifická použitá metoda může ovlivnit chuťový profil a celkovou kvalitu čaje. Navíc ne všechny bílé čaje jsou vhodné pro zrání; a podmínky skladování mohou také ovlivnit kvalitu zrajícího bílého čaje. Při výběru metody zrání je důležité pečlivě zvážit konkrétní druh použitého bílého čaje a požadovaný chuťový profil.  

Nejčastěji používané kultivary

Fuding Cai Cha (Čínský bílý čaj č.1) 

Kultivar s více než 140-letou historií, pocházející z oblasti Fuding v provincii Fujian, patří k vynikajícímu typu se silnými pupeny, bohatým bílým chmýřím a má vysoký podíl živin. Je vhodný i pro výrobu červených a zelených čajů.

Fuding Da Bai Hao (Čínský bílý čaj č. 2)

Nejlepší a nejkvalitnější kultivar bílého čaje s více než 120-letou historií. Původně z vesnice Wenxi, okresu Fuding, v provincii Fujian. Od roku 1956 se produkce bílého čaje začala zvyšovat a rozšiřovat. V současnosti se pěstuje napříč provincií Fujian v místech, kde se původně vyráběly zelené a červené čaje. Později se bílé čaje začaly pěstovat v dalších provinciích - Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Hubei, Jianxi, Guangxi. Fuding Da Bai Hao je bohatý na polyfenoly, obsahuje dusičnany a má silné velké pupeny s bohatým bílým chmýřím, což jej kvalifikuje jako ideální speciální kultivar pro výrobu bílého čaje. Bai Hao Yin Zhen byl oceněn jako „Národní čaj“ v letech 1982, 1986 a 1990.  

Rozdíly mezi bílými čaji na trhu

Některé druhy bílého čaje, které lze dnes na trhu najít, jsou pouze tzv. „bílé čaje“, kdy se nejedná o pravý bílý čaj z Fuding (nebo čaj z příslušných kultivarů z jiných provincií), ale o speciálně vyrobený zelený čaj zpracovaný s větším podílem pupenů. Tyto čaje se vyznačují určitou „zeleností“ použitých výhonků, protože pravý bílý čaj má vždy čistě stříbrno-bílou barvu.  

Blahodárné účinky

Bílý čaj je známý svým pozitivním přínosem na lidský organismus. Mezi blahodárné účinky čínského bílého čaje patří:

Antioxidační vlastnosti:

Bílý čaj má vysoký obsah antioxidantů, což jsou sloučeniny pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Ty mohou poškodit buňky a přispět k chronickým onemocněním, jako je rakovina a srdeční choroby. Antioxidanty obsažené v bílém čaji mohou také napomáhat zpomalení procesu stárnutí a zlepšení stavu pokožky.

Podpora imunitního systému:

Bílý čaj obsahuje několik druhů sloučenin posilujících imunitní systém, například katechiny, flavonoidy a polyfenoly. Tyto sloučeniny mohou chránit před infekcemi a snížit zánětlivé procesy v těle.   Srdce: Bylo prokázáno, že čínský bílý čaj podporuje srdeční činnost, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a napomáhá snížení krevního tlaku. Flavonoidy obsažené v bílém čaji pomáhají omezovat záněty v tepnách a zlepšovat cirkulaci krve, zatímco antioxidanty slouží jako prevence před oxidací LDL cholesterolu, který patří mezi rizikové faktory pro vznik srdečních onemocnění. Prevence proti rakovině: Bylo prokázáno, že bílý čaj má pozitivní vliv při prevenci rakoviny a podporuje přirozenou imunitu. Antioxidanty v bílém čaji navíc pomáhají chránit před poškozením DNA, které může vést k rozvoji rakovinných buněk.

Hubnutí:

Mnoho studií dokazuje, že bílý čaj podporuje hubnutí a metabolické funkce. Kofein v bílém čaji urychluje metabolismus a spalování tuků, zatímco katechiny a polyfenoly snižují záněty a zlepšit citlivost na inzulín.

Ústní dutina:

Je prokázáno, že bílý čaj má pozitivní vliv na stav ústní dutiny, zejména na zuby a dásně. Polyfenoly v bílém čaji mohou zamezovat množení bakterií v ústech a snižovat zánět, zatímco fluoridy posilují zubní sklovinu a zabraňují tvorbě zubního kazu. Souhrnně je čínský bílý čaj zdravým nápojem s řadou zdraví prospěšných účinků. Jeho začlenění do vašeho jídelníčku může být jednoduchým a chutným způsobem, jak zlepšit své zdraví a rozpoložení.

Dějiny

Bílý čaj se v Číně pije více než tisíc let a patří mezi oblíbené čaje doma i v zahraničí. Předpokládá se, že bílý čaj pochází z oblasti Fuding v jihočínské provincii Fujian. Legenda z období dynastie Tang (618-907) praví, že jej náhodně objevila mladá dívka, když při procházce uviděla čajovník s bíle ochmýřenými čajovými poupaty lesknoucí se ve slunečním světle. Zaujata jejich krásou, utrhla poupata a odnesla je domů své matce, která z nich uvařila čaj. Výsledný nápoj byl jemný a osvěžující a brzy si jej oblíbili místní obyvatelé. Během dynastie Song (960-1279) si bílý čaj začal získávat na popularitě po celé Číně a byl uznáván pro svou jedinečnou chuť a léčivé účinky. Čaj se tradičně připravoval z pupenů a mladých listů čajovníku a sušil se na slunci nebo napařoval, aby se zabránilo oxidaci. Díky své jemné chuti a omezené produkci si bílý čaj zpočátku mohla dovolit pouze bohatá elita. Za vlády dynastie Ming (1368-1644) se produkce bílého čaje zvýšila a jeho obliba se rozšířila i mimo elitní vrstvu. Bílý čaj se v této době začal vyvážel také do Evropy, kde byl vysoce ceněn pro svou jemnou chuť a vůni. Během dynastie Qing (1644-1912) se produkce bílého čaje nadále zvyšovala  a byly vyvinuty nové techniky pro zpracování a vaření čaje. Jedním z nejoblíbenějších bílých čajů tohoto odobí byl čaj Bai Hao Yinzhen (Stříbrné jehly), který se vyrábí pouze z pupenů čajovníku a je považován za jeden z nejkvalitnějších bílých čajů na světě. Ve 20. století produkce bílého čaje klesala kvůli různým faktorům, včetně měnících se chutí spotřebitelů, vzestupu jiných odrůd čaje a politických změn v Číně. V posledních letech však bílý čaj zaznamenal opětovný nárůst popularity v Číně i ve světě, a to kvůli své nezaměnitelně jemné chuti, léčivým účinkům i rostoucímu povědomí o jeho historii a kulturním významu. Dnes se bílý čaj vyrábí v několika oblastech Číny, zejména v provinciích Fujian a Yunnan, a pijí jej čajoví nadšenci po celém světě. Jeho jemná chuť, květinové aroma a četné zdravotní přínosy z něj i nadále dělají jeden z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších čajů na světě.