Zobrazen 1. – 12. z 14 výsledků

Zi Juan Bai Cha

1150 
V roce 1985 objevili vědečtí pracovníci z Yunnanského výzkumného ústavu pro čaj v čajové zahradě tohoto ústavu, kde bylo zasazeno

Bai Mu Dan King

370 
"Královská Bílá pivoňka" - skvělá třída bílého čaje. Barva nálevu je žlutavě-jantarová, vůně květinově něžná, připomínající vůni pivoňky. Chuť je hladká jako hedvábí a zároveň plná, kulatá. Aftertaste velice dlouhý, příjemně sladký. Čaj stačí luhovat jen krátce, nálevů vydrží mnoho. Letos díky mírně odlišnému zpracování, které vzrůstá na oblibě, můžeme v chuti nalézt tón známý ze starých bílých čajů.

Chen Pi Shou Mei Fang Cha

250 
Shou Mei, v Čechách také znám pod překladem 'Obočí dlouhého věku' - základní třída bílého čaje. Velké žlutozelené až světlehnědé bohatě ochmýřené listy, mezi nimiž lze najít i pár silných tipsů. Nálev je sytě oranžově-žlutavé barvy s typickou vůní a chutí bílých čajů - lehce bylinně květinovou až ovocnou se silnějším aftertastem. K tomu se přidává citrusově-svěží charakter mandarinky.

Shou Mei 2024 Xiao Bing Cha 100g

380 
Shou Mei, v Čechách také znám pod překladem 'Obočí dlouhého věku' - základní třída bílého čaje, tentokrát slisovaný do menšího koláčku. Velké žlutozelené až světlehnědé bohatě ochmýřené listy, mezi nimiž lze najít i pár silných tipsů. Nálev je sytě oranžově-žlutavé barvy s typickou vůní a chutí bílých čajů - lehce bylinně květinovou až ovocnou se silnějším aftertastem.

Bai Hao Yin Zhen

1600 
"Bílé ochmýřené stříbrné jehličky" - nejlepší a nejznámější čínský bílý čaj, který patří do seznamu nejlepších čínských čajů vůbec. Poprvé se objevil kolem roku 1796. Pro výrobu tohoto čaje se používají mladé, bohatě ochmýřené a velké silné tipsy čajovníku kultivaru Fu Ding Da Bai Cha. Sběr se provádí jen během velmi krátkého období na jaře, a jen za hezkého počasí. Pravý Bai Hao Yin Zhen má všechny čtyři cennosti čínského čaje (tvar listů, barvu nálevu, chuť a vůni) opravdu nádherné. Nerozvinuté pupeny stejné velikosti, ochmýřené jako vrba. Vůně suchého listu má sladké tóny květního pylu, čerstvost horského větru a sladkost ranní rosy. Nálev má barvu mandlově žlutou až pomerančovou. Chuť je čistá, sladká, lehká a něžná, s tenkou jarní energií.

Lao Shou Mei 2013 Orijin 40g

670 
Shou Mei, v Čechách také znám pod názvem 'Obočí dlouhého věku'. Jedná se o základní třídu bílého čaje, který jsme však nechali 10 let zrát v našem skladu. Listy jsou bohatě ochmýřené, sem tam lze najít i pár silných tipsů. Nyní po takto dlouhé době skladování jsou více hnědé než je obvyklé. Nálev také ztmavl - je sytě oranžově-žlutavé barvy s typickou "medicinální" vůní a chutí, težší kořeněnou bylinností a lehkou ovocností. Aftertaste je velmi výrazně sladký a trvá a trvá.

Wu Yi Bai Cha Ye Sheng 2023 Orijin 50g

1300 
Nálev jiskřivě žlutý, vůně svěží a květinová. Chuť hebká a plná, čerstvá, sladká, čistá, květinová s ovocným pozadím. Aftertaste dlouhý, příjemně sládnoucí.

Bai Mu Dan 2023 Xiao Fang Cha 20g

250 
"Bílá pivoňka" - Jednotlivě balené lisované cihličky 5x 4g v papírové krabičce. Zelenožlutý svěží nálev květinově něžné vůně. Chuť je hedvábně hladká a zároveň plná, kulatá, čerstvá. Aftertaste dlouhý a příjemně sladký.

Bai Xue Long

270 
"Bílý sněžný drak" - nádherně zpracovaný bílý čaj intenzivně nasládle-bylinné vůně. Žlutavý, jiskřivý nálev voní komplexně po ovoci s bylinkami. Chuť je výrazná, sladká, ušlechtile natrpklá, beze stopy svíravosti. Jde o jeden z mála nově vyráběných bílých čajů, který díky své vysoké kvalitě velmi brzy získal na popularitě nejen v Číně, ale i dalších zemích.

Yunnan Bai Mu Dan

200 
"Bílá pivoňka" - známkou vysoké kvality je přirozený tvar listů, hluboká, lesklá šedozelená barva a velký podíl 'bai hao' - bílých chloupků z tipsů. Barva nálevu je žlutavě-jantarová, vůně květinová. Chuť hladká a zároveň plná, kulatá. Aftertaste dlouhý, příjemně sladký. Čaj stačí luhovat jen krátce, nálevů vydrží mnoho.

Bai Mu Dan Ji Pin

1100 
Čaj intenzivní, sladké květinové vůně. Nálev lehce žlutavé barvy s ovocně sladkými tóny, sametově hebké chuti s dlouho doznívajícím aftertastem - dokonalý bílý čaj. Osvěžující a povzbuzující 'Bílá pivoňka' výběrové třídy.

Bílý čaj – 白茶 [báichá]

Bílé čaje jsou svěží, sladké a jemné chuti s čistým aroma. Zpracováním jde o nejpřirozenější formu čaje. Sklizené lístky se pouze nechávají zvadnout na slunci, poté se suší a nakonec třídí. Během zavadání může dojít k velmi lehké přirozené oxidaci. Kvalita bílého čaje je dána především sběrem, který je velmi pečlivý a má striktní pravidla. Co se týče názvu čaje "bílý", nevztahuje se k barvě čajových lístků ani čajového nálevu. Ve skutečnosti jde o nepřesný překlad znaku bái 白, znamenající současně i "nezpracovaný, přirozený". Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu čaje byl vynechán proces fixace (zvaný též "zabití zeleně" 杀青 nebo anglicky "pan-frying") zastavující proces fermentace, všechny bílé čaje dále přirozeně stárnou. Tradičně se bílé čaje nechávaly stárnout podobně jako čaje typu zelený (či sheng) pu´er. V nedávné době byla však vynalezena také metoda zrychleného zestaření bílého čaje. Z tohoto pohledu můžeme bílé čaje dále rozdělit na tradiční (přirozeně zrající) a stařené (zrychleně zrající). Oba čaje prochází podobným procesem ovšem s několika zásadními rozdíly.

Výrobní proces:

Trhání:

Bílé čaje se vyrábějí ze stejné čajové rostliny, stařený bílý čaj se však obvykle vyrábí z větších, zralejších listů, zatímco čaj tradiční se vyrábí z mladších menších lístků.

Vadnutí:

Sušení na slunci je tradiční metoda používaná při výrobě bílého čaje, která pomáhá zachovat přirozenou chuť a aroma čajových lístků. Lístky se rozprostřou na slunci, aby zavadly a ztratily vlhkost.

Fermentace:

Fermentační proces u tradičního bílého čaje je delší a intenzivnější než u stařeného bílého čaje.  

Fermentace, resp. přirozené stárnutí tradičního bílého čaje:

Čajové lístky jsou skladovány v chladném a suchém prostředí, obvykle několik let nebo déle. Během této doby procházejí čajové lístky přirozenou fermentací a oxidací, což má za následek jedinečný a komplexní chuťový profil. Tato metoda může vést k jemnějšímu a komplexnějšímu vyzrálému bílému čaji s profilem chuti, který odráží specifické podmínky skladování a přirozený proces fermentace.

Zrychlená fermentace stařeného bílého čaje:

Čajové lístky jsou záměrně fermentovány po delší dobu v kontrolovaných podmínkách, například v teplém a vlhkém prostředí. To lze provést v továrně nebo zpracovatelském zařízení, kde lze pečlivě kontrolovat teplotu a vlhkost, což umožňuje konzistentní a předvídatelný proces fermentace. Výsledkem této metody může být konzistentnější a spolehlivěji vyzrálý bílý čaj s profilem chuti, který je přesněji kontrolován výrobcem.

Obě metody mohou vést k vysoce kvalitnímu vyzrálému bílému čaji. Zrychlená metoda může ovlivnit chuťový profil a celkovou kvalitu čaje. Navíc ne všechny bílé čaje jsou vhodné pro přirozené zrání; a podmínky skladování mohou také ovlivnit kvalitu zrajícího bílého čaje. Při výběru metody zrání je důležité pečlivě zvážit konkrétní druh použitého bílého čaje a požadovaný chuťový profil.

 

Nejčastěji používané kultivary

Fuding Cai Cha (Čínský bílý čaj č.1) 

Kultivar s více než 140-letou historií, pocházející z oblasti Fuding v provincii Fujian, patří k vynikajícímu typu se silnými pupeny, bohatým bílým chmýřím a má vysoký podíl živin. Je vhodný i pro výrobu červených a zelených čajů.

Fuding Da Bai Hao (Čínský bílý čaj č. 2)

Nejlepší a nejkvalitnější kultivar bílého čaje s více než 120-letou historií. Původně z vesnice Wenxi, okresu Fuding, v provincii Fujian. Od roku 1956 se produkce bílého čaje začala zvyšovat a rozšiřovat. V současnosti se pěstuje napříč provincií Fujian v místech, kde se původně vyráběly zelené a červené čaje. Později se bílé čaje začaly pěstovat v dalších provinciích - Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Hubei, Jianxi, Guangxi. Fuding Da Bai Hao je bohatý na polyfenoly, obsahuje dusičnany a má silné velké pupeny s bohatým bílým chmýřím, což jej kvalifikuje jako ideální speciální kultivar pro výrobu bílého čaje. Bai Hao Yin Zhen byl oceněn jako „Národní čaj“ v letech 1982, 1986 a 1990.  

Rozdíly mezi bílými čaji na trhu

Některé druhy bílého čaje, které lze dnes na trhu najít, jsou pouze tzv. „bílé čaje“, kdy se nejedná o pravý bílý čaj z Fuding (nebo čaj z příslušných kultivarů z jiných provincií), ale o speciálně vyrobený zelený čaj zpracovaný s větším podílem pupenů. Tyto čaje se vyznačují určitou „zeleností“ použitých výhonků, protože pravý bílý čaj má vždy čistě stříbrno-bílou barvu.  

Blahodárné účinky

Bílý čaj je známý svým pozitivním přínosem na lidský organismus. Mezi blahodárné účinky čínského bílého čaje patří:

Antioxidační vlastnosti:

Bílý čaj má vysoký obsah antioxidantů, což jsou sloučeniny pomáhají chránit tělo před volnými radikály. Ty mohou poškodit buňky a přispět k chronickým onemocněním, jako je rakovina a srdeční choroby. Antioxidanty obsažené v bílém čaji mohou také napomáhat zpomalení procesu stárnutí a zlepšení stavu pokožky.

Podpora imunitního systému:

Bílý čaj obsahuje několik druhů sloučenin posilujících imunitní systém, například katechiny, flavonoidy a polyfenoly. Tyto sloučeniny mohou chránit před infekcemi a snížit zánětlivé procesy v těle. Pomáhá tak k prevenci nachlazení. Protizánětlivé účinky a antibakteriální účinky Regulace hladiny cukru v krvi Díky schopnosti regulovat hladinu cukru v krvi, je bílý čaj vhodným nápoje ke každodennímu popíjení jako prevence diabetu i při již vzniklém onemocnění. Příznivý vliv na funkce kardiovaskulárního systému: Bylo prokázáno, že čínský bílý čaj podporuje srdeční činnost, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a napomáhá snížení krevního tlaku. Flavonoidy obsažené v bílém čaji pomáhají omezovat záněty v tepnách a zlepšovat cirkulaci krve, zatímco antioxidanty slouží jako prevence před oxidací LDL cholesterolu, který patří mezi rizikové faktory pro vznik srdečních onemocnění. Prevence proti rakovině: Bylo prokázáno, že bílý čaj má pozitivní vliv při prevenci rakoviny a podporuje přirozenou imunitu. Antioxidanty v bílém čaji navíc pomáhají chránit před poškozením DNA, které může vést k rozvoji rakovinných buněk.

Hubnutí:

Mnoho studií dokazuje, že bílý čaj podporuje hubnutí a metabolické funkce. Kofein v bílém čaji urychluje metabolismus a spalování tuků, zatímco katechiny a polyfenoly snižují záněty a zlepšit citlivost na inzulín.

Ústní dutina:

Je prokázáno, že bílý čaj má pozitivní vliv na stav ústní dutiny, zejména na zuby a dásně. Polyfenoly v bílém čaji mohou zamezovat množení bakterií v ústech a snižovat zánět, zatímco fluoridy posilují zubní sklovinu a zabraňují tvorbě zubního kazu. Souhrnně je čínský bílý čaj zdravým nápojem s řadou zdraví prospěšných účinků. Jeho začlenění do vašeho jídelníčku může být jednoduchým a chutným způsobem, jak zlepšit své zdraví a rozpoložení.

Dějiny

Bílý čaj se v Číně pije několik století a patří mezi oblíbené čaje doma i v zahraničí. Předpokládá se, že bílý čaj pochází z oblasti Fuding v jihočínské provincii Fujian. Legenda z období dynastie Tang (618-907) praví, že jej náhodně objevila mladá dívka, když při procházce uviděla čajovník s bíle ochmýřenými čajovými poupaty lesknoucí se ve slunečním světle. Zaujata jejich krásou, utrhla poupata a odnesla je domů své matce, která z nich uvařila čaj. Výsledný nápoj byl jemný a osvěžující a brzy si jej oblíbili místní obyvatelé. Během dynastie Song (960-1279) si bílý čaj začal získávat na popularitě po celé Číně a byl uznáván pro svou jedinečnou chuť a léčivé účinky. Čaj se tradičně připravoval z pupenů a mladých listů čajovníku a sušil se na slunci nebo napařoval, aby se zabránilo oxidaci. Díky své jemné chuti a omezené produkci si bílý čaj zpočátku mohla dovolit pouze bohatá elita. Za vlády dynastie Ming (1368-1644) se produkce bílého čaje zvýšila a jeho obliba se rozšířila i mimo elitní vrstvu. Bílý čaj se v této době začal vyvážel také do Evropy, kde byl vysoce ceněn pro svou jemnou chuť a vůni. Během dynastie Qing (1644-1912) se produkce bílého čaje nadále zvyšovala  a byly vyvinuty nové techniky pro zpracování a vaření čaje. Jedním z nejoblíbenějších bílých čajů tohoto odobí byl čaj Bai Hao Yinzhen (Stříbrné jehly), který se vyrábí pouze z pupenů čajovníku a je považován za jeden z nejkvalitnějších bílých čajů na světě. Ve 20. století produkce bílého čaje klesala kvůli různým faktorům, včetně měnících se chutí spotřebitelů, vzestupu jiných odrůd čaje a politických změn v Číně. V posledních letech však bílý čaj zaznamenal opětovný nárůst popularity v Číně i ve světě, a to kvůli své nezaměnitelně jemné chuti, léčivým účinkům i rostoucímu povědomí o jeho historii a kulturním významu. Dnes se bílý čaj vyrábí v několika oblastech Číny, zejména v provinciích Fujian a Yunnan, a pijí jej čajoví nadšenci po celém světě. Jeho jemná chuť, květinové aroma a četné zdravotní přínosy z něj i nadále dělají jeden z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších čajů na světě.