Zobrazen 1. – 12. z 15 výsledků

Dian Hong Jin Zhen

200 
"Zlaté jehličky" – výtečná sorta červeného čaje z oblasti Feng Qing provincie Yunnan. Obsah "Da Jin Hao" neboli "velkých zlatých tipsů" činí přibližně 60-70%. Bohatě ochmýřené tipsy jsou stejnoměrně svinuté. Barva nálevu je tmavě oranžovo-červená a pozoruhodně čistá. Vůně je vyváženější a intenzivnější než u třídy Dian Hong Gong Fu a lze v ní cítít aroma sušených meruněk, lesního medu a broskví. Chuť je velmi pronikavá & jemná. Čaj vydrží mnoho nálevů, aftertaste v ústech přetrvává dlouhou dobu po samotném pití. Velice dobrý jako prohřívající čaj, což jej činí zvláště vhodným pro popíjení v chladných měsících roku. Pro příležitostné milovníky čaje má vskutku euforizující účinky.

Zheng Shan Xiao Zhong

180 
"Lapsang Souchong", nebo také "uzený čaj". Tradiční, ručně zpracovaná čajová specialita z pohoří Wu Yi provincie Fujian. Nálev velice příjemné a silné, hladké, ušlechtile kouřové chuti s tóny sušeného ovoce. Pro tento čaj typická a žádaná vůně borového dřeva a jehličí je plně zastoupena a harmonicky se snoubí s charakterem čaje jako celku, z čehož již lze poznat autenticitu a tradiční postup výroby.

Meng Ding Jin Ya

780 
"Zlaté výhonky", luxusní červený čaj naší produkce z nejlepších zahrad v Meng Ding Shan v Sichuanu. Jemný, droboučký, lehce spirálkovitě kroucený list s většinovým podílem zlatých tipsů vydává v suchém stavu příjemnou, lehce květinově-ovocnou vůni, která se po zalití rozvine plnými ovocnými tóny. Barva nálevu je spíše oranžová s červeným nádechem. Chuť je plná, kulatá a sladce ovocná s dlouhým aftertastem. Exkluzivní červený čaj nejen pro znalce!

Hong Bao Shi

280 
"Červený drahokam" - drobnější lesklé lístky, pečlivě ručně tvarované do menších kuliček. Příjemně prohřívající červený čaj intenzinvní ovocné vůně, plné a komplexní, dlouze doznívající chuti se stopou muskatelu.  

Jin Jun Mei

230 
"Zlaté obočí" - kompletně ručně zpracovaný tipsový červený čaj z jemné jarní sklizně. Drobnější, stejnoměrný list se znatelným podílem zlatých tipsů vydává sladovou, kořeněnou vůni, po zalití se do popředí dostanou spíše silnější čokoládové tóny s dotekem medu. Čaj je plné a sladce čokoládové chuti se stopami exotických koření.

Tan Yang Jin Hao

250 
"Zlatý vlas z Tan Yang" - Tento krásný červený čaj je v Číně již dlouho proslulý a oblíbený, podobně jako malá vesnice Tan Yang v oblasti Fu'an, provincie Fujiann, z níž čaj pochází. Oblast je vyhlášená právě díky produkci kvalitních červených čajů. Drobný lístek je v suchém stavu tmavý, lesklý a voní sladce čokoládově. Chuť je sladká, lehce kořeněná s příjemným aftertastem.

Formosa Ruan Zhi Hong Cha

250 
Vůně i chuť jsou velmi komplexní, najdeme v nich ovoce, byliny, med, čokoládu, dřevo, květiny. Lehce nasládlý, velmi pitelný.

Qimen Mao Feng

240 
"Qimen Mao Feng" neboli "Ochmýřené vrcholky z Čchi-menu" - špičková třída čaje známějšího pod názvem Keemun, nejvyšší v naší nabídce. Na rozdíl od nižších tříd nejsou lístky zpracovány strojově, nýbrž výhradně ručně. Nálev je díky tomu čistší a vyváženější. Chuť je tenká, svěží s velmi příjemným a dlouhým aftertastem. Výrazně zastoupeny jsou tóny květové a ovocné, zlehka i čokoládové. Suchý list je dlouhý, tenký, mírně zakroucený. Vícenálevový čaj vhodný pro přípravu stylem Gong Fu Cha.

Meng Ding Hong Mei

240 
"Červená slivoň z Meng Ding" - vyšší sorta červeného čaje z plantáží na hoře Meng Ding.

Feng Qing Gushu

400 
"Divoký starý Yunnan" – šťavnatý červený čaj ze starých, divoce rostoucích čajovníků yunnanské velkolisté variety. Silnější a větší listy, méně tipsů, ale o to více chuti a nálevů. Typická sladká ovocno-dřevitá vůně a intenzivní ovocná chuť se stopami starobylého dřeva a sušených meruněk.

Dian Hong Jin Hou

330 
Jin Mao Hou - "Zlatá opice" - bohatě ochmýřený tipsový červený čaj z provincie Yunnan. Sladce ovocné až medové aroma, plná, sametově jemná chuť s aromatickým dozníváním.

Feng Huang Hong Cha

420 
"Červená orchidej" - červený čaj zpracovaný z kultivaru Shuixian, var. Mi Lan Xiang, který v sobě krásně snoubí jemné medové aroma oblíbeného oolongu a osvěžující ovocnost červených čajů. Tmavooranžový nálev ovocně-medové vůně & osvěžující plné chuti. Zpočátku chutná příjemně ovocně a přímočaře, v závěru se však vrací typický komplexní charakter oolongů z pohoří fénixe.

Červený čaj – Red Tea – 红茶 [hóng chá]

Doporučená příprava:
3g čaje na 100ml vody, nejprve čaj opláchneme, tedy zalijeme horkou vodou a ihned slijeme. Poté můžeme přistoupit k přípravě prvního nálevu – teplota 95-100°C, délka luhování 10-20s, další nálevy 0-10/10/12/15/20/25/30+.

Charakteristika:
Plně oxidovaný, výrazné vůně, plné chuti, osvěžující a povzbuzující. V číně dle barvy listu po zpracování označován jako ‚červený čaj‘, na západě známý jako ‚černý čaj‘.

Původ: pohoří Wu Yi, provincie Fujian, Čína

Nejznámější druhy:
Yunnanský červený (Dian Hong Cha), Keemum (Qi Men), Lapsang (Zheng Shan Xiao Zhong), Yixingský červený (Yixing Hong Cha)

Zpracování:
Konkrétní zpracování jednotlivých druhů se samozřejmě liší, avšak obvykle jsou použity následující základní procesy:

1)Zavadání
nasbírané listy jsou rozprostřeny venku či uvnitř k zavadnutí, které má za úkol dostat z listů přebytečnou vlhkost a dosáhnout ideální ‚pružnosti‘ listů k dalšímu zpracování.

2)Rolování a/nebo sekání (CTC)
Tradiční zpracování – rolování – narušuje strukturu listu a tím uvolňuje šťávu z listu a zpřístupňuje ji k oxidaci, zároveň tvaruje listy (může být ruční a/nebo strojové)
Moderní zpracování – CTC (cut-tear-curl) – neboli sekání listů, trhání a rolování – startuje oxidaci, dělením listů na malé kousky při CTC se zintenzivňuje výsledná chuť a aroma.

3)Oxidace
Vystavení porušených listů vzduchu (odtud termín oxidace) stimuluje přirozený enzymatický rozpad jejich buněčné struktury. Tento chemický proces vytváří nové látky, jako například theaflaviny a další látky, které v původních čajových listech nebyly obsaženy. Konkrétní postupy zpracování byly dříve pečlivě střeženy a zároveň po staletí zdokonalovány. Každý proces dává čaji jeho jedinečné aroma a chuť.

4)Sušení
Zastavuje oxidaci, stabilizuje případnou vlhkost uvnitř listů, zabraňuje růstu plísní. Využívá se sušení na pánvích a další postupy.

5)Třídění
Na konci zpracování se listy před balením pomocí sít nebo ručně třídí podle kvality a dalších charakteristik na různé sorty.

Historie:
Než byl na na přelomu vlády dynastií Ming a Qing (v polovině 17.století) objeven postup výroby červeného čaje, převážnou většinu spotřeby pokrývaly nejprve nefermentované čaje zelené a později i částečně fermentované čaje. Praví se, že procházející armáda pobývala několik dní poblíž čajové továrny v oblasti Wu Yi, provincie Fujian a pozdržela zde výrobu čaje. Jakmile vojáci odešli, zjistil farmář že nasbírané listy změnily barvu do nezvykle červeného odstínu a jelikož chtěl alespoň nějaký čaj zachránit, rychle jej začal sušit. Armáda však během svého pobytu spotřebovala veškeré uhlí používané k sušení zeleného čaje a tak byl farmář nucen čaj usušit nad ohněm z místního borového dřeva. Tento postup způsobil chemickou reakci uvnitř listů a dodal tak výslednému čaji vyjímečnou kouřově-ovocnou (jako long an) chuť. Takto byl objeven čaj známý nejvíce jako ‚Lapsang Souchong‘, což je zkomolený anglický fonetický přepis čínského ‚Zheng Shan Xiao Zhong‘, který lze přeložit jako ‚Malá sorta z pravých hor‘. V Číně se stal velmi populární a vedl k vývoji zcela nového druhu čaje, který byl podle barvy listu po zpracování nazván v Číně jako červený a později vešel ve světě ve známost jako černý (plně oxidovaný – často nesprávně uváděno jako fermentovaný)

Zdraví:
Čínský červený čaj obsahuje: selen, vitaminy A, B, C, E, polyfenoly, draslík, karoteny, fluoridy, kofein a další látky
Podle tradičního pohledu má několik účinků:
1. osvěžuje tělo a odstraňuje únavu
2. je močopudný
3. pomáhá proti stárnutí, antioxidační
4. uvolňuje cévy a posiluje srdce