Zobrazen 1. – 12. z 14 výsledků

Dian Hong Jin Zhen

200 
"Zlaté jehličky" – výtečná sorta červeného čaje z oblasti Feng Qing provincie Yunnan. Obsah "Da Jin Hao" neboli "velkých zlatých tipsů" činí přibližně 60-70%. Bohatě ochmýřené tipsy jsou stejnoměrně svinuté. Barva nálevu je tmavě oranžovo-červená a pozoruhodně čistá. Vůně je vyváženější a intenzivnější než u třídy Dian Hong Gong Fu a lze v ní cítít aroma sušených meruněk, lesního medu a broskví. Chuť je velmi pronikavá & jemná. Čaj vydrží mnoho nálevů, aftertaste v ústech přetrvává dlouhou dobu po samotném pití. Velice dobrý jako prohřívající čaj, což jej činí zvláště vhodným pro popíjení v chladných měsících roku. Pro příležitostné milovníky čaje má vskutku euforizující účinky.

Dian Hong Mao Feng

160 
"Ochmýřené vrcholky z Yunnanu" – vyšší sorta červeného čaje z oblasti Simao. Oproti minulým letem je však tento materiál ze stromků a nikoli z keřů, tudíž je komplexnější, vydrží více nálevů a má větší Qi. Barva nálevu je oranžově-červená. Vůně sladká a intenzivní s typickým aroma sušených meruněk, sladu a lesního medu. Chuť je plná, ovocně-sladová s dlouze doznívajícím nasládlým aftertastem. Příjemně prohřívající čaj.

Dian Hong Ye Sheng

400 
"Divoký Yunnan" – štavnatý červený čaj z divoce rostoucích čajovníků yunnanské velkolisté variety. Silnější a větší listy, bez tipsů, ale o to více chuti a nálevů. Typické sladké vůně a intenzivní ovocné chuti se stopami dřeva.

Zheng Shan Xiao Zhong

180 
"Lapsang Souchong", nebo také "uzený čaj". Tradiční, ručně zpracovaná čajová specialita z pohoří Wu Yi provincie Fujian. Nálev velice příjemné a silné, hladké, ušlechtile kouřové chuti s tóny sušeného ovoce. Pro tento čaj typická a žádaná vůně borového dřeva a jehličí je plně zastoupena a harmonicky se snoubí s charakterem čaje jako celku, z čehož již lze poznat autenticitu a tradiční postup výroby.

Hong Bao Shi

280 
"Červený drahokam" - drobnější lesklé lístky, pečlivě ručně tvarované do menších kuliček. Příjemně prohřívající červený čaj intenzinvní ovocné vůně, plné a komplexní, dlouze doznívající chuti se stopou muskatelu.  

Jin Jun Mei

230 
"Zlaté obočí" - kompletně ručně zpracovaný tipsový červený čaj z jemné jarní sklizně. Drobnější, stejnoměrný list se znatelným podílem zlatých tipsů vydává sladovou, kořeněnou vůni, po zalití se do popředí dostanou spíše silnější čokoládové tóny s dotekem medu. Čaj je plné a sladce čokoládové chuti se stopami exotických koření.

Tan Yang Jin Hao

250 
"Zlatý vlas z Tan Yang" - Tento krásný červený čaj je v Číně již dlouho proslulý a oblíbený, podobně jako malá vesnice Tan Yang v oblasti Fu'an, provincie Fujian, z níž čaj pochází. Oblast je vyhlášená právě díky produkci kvalitních červených čajů. Drobný lístek je v suchém stavu tmavý, lesklý a voní sladce čokoládově. Chuť je sladká, ovocně-čokoládová, lehce kořeněná s příjemným aftertastem.

Formosa Ruan Zhi Hong Cha

250 
Vůně i chuť jsou velmi komplexní, najdeme v nich ovoce, byliny, med, čokoládu, dřevo, květiny. Lehce nasládlý, velmi pitelný.

Qimen Mao Feng

240 
"Qimen Mao Feng" neboli "Ochmýřené vrcholky z Qimenu" - špičková třída čaje známějšího pod názvem Keemun, nejvyšší v naší nabídce. Na rozdíl od nižších tříd nejsou lístky zpracovány strojově, nýbrž výhradně ručně. Nálev je díky tomu čistší a vyváženější. Chuť je tenká, svěží s velmi příjemným a dlouhým aftertastem. Výrazně zastoupeny jsou tóny květové a ovocné, zlehka i čokoládové. Suchý list je dlouhý, tenký, mírně zakroucený. Vícenálevový čaj vhodný pro přípravu stylem Gong Fu Cha.

Dian Hong Jin Hou

330 
Jin Mao Hou - "Zlatá opice" - bohatě ochmýřený tipsový červený čaj z provincie Yunnan. Sladce ovocné až medové aroma, plná, sametově jemná chuť s aromatickým dozníváním.

Yunnan Da Ye

100 
Yunnan Hong Cha [jun-nan hong ča] - základní a nejběžnější čínský červený čaj. Do této skupiny se v Číně řadí všechny červené čaje střední třídy z Yunnanu. Jedinou podmínkou je výroba čajů z kultivaru Yunnan Da Ye, tedy velkolisté variety yunnanského čajovníku. Čím větší je podíl zlatých tipsů tím výše se čaj řadí, kouřovitost je naopak méně vítaná - znamená totiž vyšší teplotu sušení a tím pádem rychlejší výrobu čaje. Barva nálevu je oranžově-červená až světle hnědá, čaj voní po sušených švestkách, chuť je plná, masivní, při správné přípravě není vůbec trpká, aftertaste je výrazně sladký až medový. Vynikající čaj za skvělou cenu. Použitý materiál pochází z vysoce položených bio čajových zahrad (1300 – 1800 m.n.m.) z podzimní sklizně.

Feng Huang Hong Cha

420 
"Červený čaj z Pohoří Fénixe" - červený čaj zpracovaný z kultivaru Shuixian, var. Mi Lan Xiang, který v sobě krásně snoubí jemné medové aroma oblíbeného oolongu a osvěžující ovocnost červených čajů. Tmavooranžový nálev ovocně-medové vůně & osvěžující plné chuti. Zpočátku chutná příjemně ovocně a přímočaře, v závěru se však vrací typický komplexní charakter oolongů z Pohoří Fénixe.
Červený čaj - Red Tea – 红茶 [hóng chá]  

Červený čaj, na Západě známý jako čaj černý, tedy plně oxidovaný. Výrazné vůně, plné chuti, osvěžující a povzbuzující. Svůj název získal od barvy svého nálevu oscilujícím mezi tóny červené, oranžové a hnědé. Oproti běžným černým čajům z jiných koutů světa jsou čínské červené čaje vícenálevové, celolisté, sladší a rozmanitější v chuti. Jeho kolébkou je pohoří Wu Yi (武夷山) v jihovýchodní provincii Fujian (福建).

  Mezi nejznámější druhy čínských červených čajů patří: Yunnanský červený čaj neboli Dian Hong 云南滇红 Keemum / Qi Men Hong Cha 祁门红茶 Lapsang Souchong / Zheng Shan Xiao Zhong 正山小种 Yixingský červený čaj / Yixing Hong Cha 宜兴红茶  

Doporučená příprava: Všechny čínské čaje jsou vícenálevové a zalévají se vodou o teplotě 95 - 100°C.  Obecně se používají 3 gramy čaje na 100 ml vody. Prvnímu rychlému zalití se správně říká "probuzení" či "opláchnutí" čajových lístků. Tento nálev není určen k pití, ale můžeme s ním například zalít domácí rostliny. Poté lze přistoupit k přípravě prvního nálevu určeného k pití, délka luhování 10-20s, další nálevy 0-10/10/12/15/20/25/30+ sekund.

 

Výrobní proces:

Červené čaje jsou plně oxidované, konkrétní zpracování jednotlivých druhů se samozřejmě liší, avšak obvykle jsou použity následující základní procesy:

Vadnutí Nasbírané listy jsou rozprostřeny venku či uvnitř k zavadnutí, které má za úkol dostat z listů přebytečnou vlhkost a dosáhnout ideální 'pružnosti' listů k dalšímu zpracování.

Rolování  Tradiční způsob zpracování červeného čaje, během něhož dochází k narušení struktury listu, která jej zpřístupňuje k nadcházející oxidaci. Během rolování se lístky tvarují a zároveň se z nich uvolňuje šťáva. Rolování může být ruční a/nebo strojové.

Oxidace Vystavení porušených listů vzduchu (odtud termín oxidace) stimuluje přirozený enzymatický rozpad jejich buněčné struktury. Tento chemický proces vytváří nové látky, jako například theaflaviny a další látky, které v původních čajových listech nebyly obsaženy. Konkrétní postupy zpracování byly dříve pečlivě střeženy a zároveň po staletí zdokonalovány. Každý proces dává čaji jeho jedinečné aroma a chuť.

Sušení Zastavuje oxidaci, stabilizuje případnou vlhkost uvnitř listů, zabraňuje růstu plísní. Obvykle se využívá sušení na pánvích.

Třídění Na konci zpracování se listy před balením pomocí sít nebo ručně třídí podle kvality a dalších charakteristik na různé sorty.

Historie: Než byl na na přelomu vlády dynastií Ming a Qing (v polovině 17.století) objeven postup výroby červeného čaje, převážnou většinu spotřeby pokrývaly nejprve nefermentované čaje zelené a později i částečně fermentované čaje (dnes zvané polozelené, neboli oolongy). Praví se, že procházející armáda pobývala několik dní poblíž čajové továrny v blízkosti pohoří Wu Yi, v provincii Fujian a pozdržela zde výrobu čaje. Jakmile vojáci odešli, zjistil farmář že nasbírané listy změnily barvu do nezvykle červeného odstínu a jelikož chtěl alespoň nějaký čaj zachránit, rychle jej začal sušit. Armáda však během svého pobytu spotřebovala veškeré uhlí používané k sušení zeleného čaje a tak byl farmář nucen čaj usušit nad ohněm z místního borového dřeva. Tento postup způsobil chemickou reakci uvnitř listů a dodal tak výslednému čaji vyjímečnou kouřově-ovocnou chuť , ovocná chuť připomínala oblíbené čínské ovoce long´an / long yan, neboli "dračí oči". Takto byl objeven čaj známý nejvíce jako 'Lapsang Souchong', což je zkomolený anglický fonetický přepis názvu čaje v jihočínském dialektu. Ve standardní mandarínské čínštině se čaj nazývá 'Zheng Shan Xiao Zhong', který lze přeložit jako 'Malá sorta z pravých hor'. V Číně se stal velmi oblíbeným a stal se údajně prvním "červeným čajem". Tato událost vedla k vývoji zcela nového druhu čaje, který byl podle barvy listu po zpracování nazván červený a později vešel ve světě ve známost jako černý (plně oxidovaný – často nesprávně uváděno jako fermentovaný)

Blahodárné účinky červeného čaje: Čínský červený čaj obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a minerálů, např.: selen, vitaminy A, B, C, E, polyfenoly, draslík, karoteny, fluoridy, kofein a další. Mezi účinky červeného čaje patří: 1. osvěžuje tělo a odstraňuje únavu 2. je močopudný 3. pomáhá proti stárnutí, antioxidační 4. uvolňuje cévy a posiluje srdce