Zobrazuji všech 6 výsledků

Qimen Mao Feng

240 
"Qimen Mao Feng" neboli "Ochmýřené vrcholky z Čchi-menu" - špičková třída Keemunu, nejvyšší v naší nabídce. Na rozdíl od nižších tříd nejsou lístky zpracovány strojově ale výhradně ručně. Nálev je díky tomu čistší a více vyvážený. Chuť je tenká, svěží s velmi příjemným a dlouhým aftertastem. Výrazně zastoupeny jsou tóny květové a ovocné, zlehka i čokoládové. Suchý list je dlouhý, tenký, mírně zakroucený. Vícenálevový čaj více než vhodný pro přípravu stylem Gong Fu Cha.

Feng Qing Gushu

380 
"Divoký starý Yunnan" – štavnatý červený čaj ze starých, divoce rostoucích čajovníků yunnanské velkolisté variety. Silnější a větší listy, méně tipsů, ale o to více chuti a nálevů. Typické sladké ovocno-dřevité vůně a intenzivnní ovocné chuti se stopami starobylého dřeva a sušených meruněk.

Yunnan Da Ye

90 
Yunnan Hong Cha [jun-nan hong ča] - základní a nejběžnější čínský červený čaj. Do této skupiny se v Číně řadí všechny červené čaje střední třídy z Yunnanu. Jedinou podmínkou je výroba čajů z kultivaru Yunnan Da Ye, tedy velkolisté variety yunnanského čajovníku. Čím větší je podíl zlatých tipsů tím výše se čaj řadí, kouřovitost je naopak méně vítaná - znamená totiž vyšší teplotu sušení a tím pádem rychlejší výrobu čaje. Barva nálevu je oranžově-červená až světle hnědá, čaj voní po sušených švestkách, chuť je plná, masivní, při správné přípravě není vůbec trpká, aftertaste je výrazně sladký až medový. Vynikající čaj za skvělou cenu.

Meng Ding Hong Mei

220 
"Červená slivoň z Meng Ding" - vyšší sorta červeného čaje z plantáží na hoře Meng Ding. Drobnější list ve formě lehce zakroucených jehliček voní medově až lehce sladově.

Feng Huang Hong Cha

440 
"Červená orchidej" - červený čaj zpracovaný z kultivaru Shuixian, var. Mi Lan Xiang, který v sobě krásně snoubí jemné medové aroma oblíbeného oolongu a osvěžující ovocnost červených čajů. Tmavooranžový nálev ovocně-medové vůně & osvěžující plné chuti. Zpočátku chutná příjemně ovocně a přímočaře, v závěru se však vrací typický komplexní charakter oolongů z pohoří fénixe.

Dian Hong Gong Fu

160 
Bohatě tipsový červený čaj z oblasti Simao v provincii Yunnan. Nálev tmavo-oranžové barvy, jemné, plné chuti s tóny sušených meruněk a zralého ovoce. Jako v každém správném čaji typu Dian Hong najdete i zde sladké tóny, které mohou vzdáleně připomínat hořkou čokoládu nebo vanilku. Vůně je výrazně ovocná a s každým nálevem jemnější a vícevrstevná.

Červený čaj – Red Tea – 红茶 [hóng chá]

Doporučená příprava:
3g čaje na 100ml vody, nejprve čaj opláchneme, tedy zalijeme horkou vodou a ihned slijeme. Poté můžeme přistoupit k přípravě prvního nálevu – teplota 95-100°C, délka luhování 10-20s, další nálevy 0-10/10/12/15/20/25/30+.

Charakteristika:
Plně oxidovaný, výrazné vůně, plné chuti, osvěžující a povzbuzující. V číně dle barvy listu po zpracování označován jako ‚červený čaj‘, na západě známý jako ‚černý čaj‘.

Původ: pohoří Wu Yi, provincie Fujian, Čína

Nejznámější druhy:
Yunnanský červený (Dian Hong Cha), Keemum (Qi Men), Lapsang (Zheng Shan Xiao Zhong), Yixingský červený (Yixing Hong Cha)

Zpracování:
Konkrétní zpracování jednotlivých druhů se samozřejmě liší, avšak obvykle jsou použity následující základní procesy:

1)Zavadání
nasbírané listy jsou rozprostřeny venku či uvnitř k zavadnutí, které má za úkol dostat z listů přebytečnou vlhkost a dosáhnout ideální ‚pružnosti‘ listů k dalšímu zpracování.

2)Rolování a/nebo sekání (CTC)
Tradiční zpracování – rolování – narušuje strukturu listu a tím uvolňuje šťávu z listu a zpřístupňuje ji k oxidaci, zároveň tvaruje listy (může být ruční a/nebo strojové)
Moderní zpracování – CTC (cut-tear-curl) – neboli sekání listů, trhání a rolování – startuje oxidaci, dělením listů na malé kousky při CTC se zintenzivňuje výsledná chuť a aroma.

3)Oxidace
Vystavení porušených listů vzduchu (odtud termín oxidace) stimuluje přirozený enzymatický rozpad jejich buněčné struktury. Tento chemický proces vytváří nové látky, jako například theaflaviny a další látky, které v původních čajových listech nebyly obsaženy. Konkrétní postupy zpracování byly dříve pečlivě střeženy a zároveň po staletí zdokonalovány. Každý proces dává čaji jeho jedinečné aroma a chuť.

4)Sušení
Zastavuje oxidaci, stabilizuje případnou vlhkost uvnitř listů, zabraňuje růstu plísní. Využívá se sušení na pánvích a další postupy.

5)Třídění
Na konci zpracování se listy před balením pomocí sít nebo ručně třídí podle kvality a dalších charakteristik na různé sorty.

Historie:
Než byl v polovině 17.století (konec dynastie Ming, začátek dynastie Chang) objeven postup výroby červeného čaje, převážnou většinu spotřeby pokrývaly nejprve nefermentované čaje zelené a později i částečně fermentované čaje. Praví se, že procházející armáda pobývala několik dní poblíž čajové továrny v oblasti Wu Yi, provincie Fujian a pozdržela zde výrobu čaje. Jakmile vojáci odešli, zjistil farmář že nasbírané listy změnily barvu do nezvykle červeného odstínu a jelikož chtěl alespoň nějaký čaj zachránit, rychle jej začal sušit. Armáda však během svého pobytu spotřebovala veškeré uhlí používané k sušení zeleného čaje a tak byl farmář nucen čaj usušit nad ohněm z místního borového dřeva. Tento postup způsobil chemickou reakci uvnitř listů a dodal tak výslednému čaji vyjímečnou kouřově-ovocnou (long an) chuť. Takto byl objeven čaj známý nejvíce jako ‚Lapsang Souchong‘, což je zkomolený anglický fonetický přepis čínského ‚Zheng Shan Xiao Zhong‘, který lze přeložit jako ‚Malá sorta z pravých hor‘. V Číně se stal velmi populární a vedl k vývoji zcela nového druhu čaje, který byl podle barvy listu po zpracování nazván v Číně jako červený a později vešel ve světě ve známost jako černý (plně oxidovaný – často nesprávně uváděno jako fermentovaný)

Zdraví:
Čínský červený čaj obsahuje: selen, vitaminy A, B, C, E, polyfenoly, draslík, karoteny, fluoridy, kofein a další látky
Podle tradičního pohledu má několik účinků:
1. osvěžuje tělo a odstraňuje únavu
2. je močopudný
3. pomáhá proti stárnutí, antioxidační
4. relaxuje cévy a posiluje srdce