Duoqi
Lao Shou Mei 2013 40g
Shou Mei, v Čechách také znám pod názvem 'Obočí dlouhého věku'.
Jedná se o základní třídu bílého čaje, který jsme však nechali 10 let zrát v našem skladu. Listy jsou bohatě ochmýřené, sem tam lze najít i pár silných tipsů. Nyní po takto dlouhé době skladování jsou více hnědé než je obvyklé. Nálev také ztmavl - je sytě oranžově-žlutavé barvy s typickou "medicinální" vůní a chutí, težší kořeněnou bylinností a lehkou ovocností. Aftertaste je velmi výrazně sladký a trvá a trvá.
Bai Hao Yin Zhen
"Bílé ochmýřené stříbrné jehličky" - nejlepší a nejznámější čínský bílý čaj, který patří do seznamu nejlepších čínských čajů vůbec.
Poprvé se objevil kolem roku 1796. Pro výrobu tohoto čaje se používají mladé, bohatě ochmýřené a velké silné tipsy čajovníku kultivaru Fu Ding Da Bai Cha. Sběr se provádí jen během velmi krátkého období na jaře, a jen za hezkého počasí.
Pravý Bai Hao Yin Zhen má všechny čtyři cennosti čínského čaje (tvar listů, barvu nálevu, chuť a vůni) opravdu nádherné. Nerozvinuté pupeny stejné velikosti, ochmýřené jako vrba. Vůně suchého listu má sladké tóny květního pylu, čerstvost horského větru a sladkost ranní rosy. Nálev má barvu mandlově žlutou až pomerančovou. Chuť je čistá, sladká, lehká a něžná, s tenkou jarní energií.
Fuding Matcha
Velmi jemně mletý čínský zelený čaj typu matcha ze zahrad v oblasti Fu Ding (známé především pro bílé čaje). Čaj lze použít jak v japonském čajovém obřadu čanoju tak k neformální domací přípravě nebo k rozličným kulinářským účelům.
Pro výrobu jsou použity pouze nejkvalitnější lístky zeleného čaje, které se po usušení pomalu melou v kamenných mlýnech. S pomocí šetrného zpracování si čaj zachovává všechny obsažené zdraví prospěšné látky a velmi svěží vůni i chuť.
Bai Mu Dan King
"Královská Bílá pivoňka" - skvělá třída bílého čaje.
Barva nálevu je žlutavě-jantarová, vůně květinově něžná, připomínající vůni pivoňky. Chuť je hladká jako hedvábí a zároveň plná, kulatá. Aftertaste velice dlouhý, příjemně sladký. Čaj stačí luhovat jen krátce, nálevů vydrží mnoho.
Letos díky mírně odlišnému zpracování, které vzrůstá na oblibě, můžeme v chuti nalézt tón známý ze starých bílých čajů.
Gunpowder
Gunpowder na Západě, Zhu Cha (perlový čaj) v Číně. Jde o významný exportní artikl, ač v samotné Číně není příliš oblíben. Na Západě se těší popularitě díky svému tvaru – lístky jsou zavinuty do malých granulí, kvůli čemu větší množství čaje připomíná střelný prach. Díky tomu je tento čaj odolný vůči stárnutí a vstřebávání pachů (lépe se převáží). Nálev má barvu žlutozelenou, chuť velmi silnou a dost trpkou, nicméně obsahuje hodně zdravých živin stejně jako ostatní zelené čaje, včetně čajových polyfenolů, zinku, flavonoidů a fluoridu. Zajímavý je v kombinaci s mátou a velkým množstvím cukru - nápoj známý jako „Le Tuareg“.
Bai Mu Dan Ji Pin
Shou Mei
Shou Mei, v Čechách také znám pod překladem 'Obočí dlouhého věku' - základní třída bílého čaje.
Velké žlutozelené až světlehnědé bohatě ochmýřené listy, mezi nimiž lze najít i pár silných tipsů. Nálev je sytě oranžově-žlutavé barvy s typickou vůní a chutí bílých čajů - lehce bylinně květinovou až ovocnou se silnějším aftertastem.