Zobrazuji všech 15 výsledků

Dian Hong Jin Zhen

200 
"Zlaté jehličky" – výtečná sorta červeného čaje z oblasti Feng Qing provincie Yunnan. Obsah "Da Jin Hao" neboli "velkých zlatých tipsů" činí přibližně 60-70%. Bohatě ochmýřené tipsy jsou stejnoměrně svinuté. Barva nálevu je tmavě oranžovo-červená a pozoruhodně čistá. Vůně je vyváženější a intenzivnější než u třídy Dian Hong Gong Fu a lze v ní cítít aroma sušených meruněk, lesního medu a broskví. Chuť je velmi pronikavá & jemná. Čaj vydrží mnoho nálevů, aftertaste v ústech přetrvává dlouhou dobu po samotném pití. Velice dobrý jako prohřívající čaj, což jej činí zvláště vhodným pro popíjení v chladných měsících roku. Pro příležitostné milovníky čaje má vskutku euforizující účinky.

Zheng Shan Xiao Zhong

180 
"Lapsang Souchong", nebo také "uzený čaj". Tradiční, ručně zpracovaná čajová specialita z pohoří Wu Yi provincie Fujian. Nálev velice příjemné a silné, hladké, ušlechtile kouřové chuti s tóny sušeného ovoce. Pro tento čaj typická a žádaná vůně borového dřeva a jehličí je plně zastoupena a harmonicky se snoubí s charakterem čaje jako celku, z čehož již lze poznat autenticitu a tradiční postup výroby.

Meng Ding Jin Ya

780 
"Zlaté výhonky", luxusní červený čaj naší produkce z nejlepších zahrad v Meng Ding Shan v Sichuanu. Jemný, droboučký, lehce spirálkovitě kroucený list s většinovým podílem zlatých tipsů vydává v suchém stavu příjemnou, lehce květinově-ovocnou vůni, která se po zalití rozvine plnými ovocnými tóny. Barva nálevu je spíše oranžová s červeným nádechem. Chuť je plná, kulatá a sladce ovocná s dlouhým aftertastem. Exkluzivní červený čaj nejen pro znalce!

Hong Bao Shi

280 
"Červený drahokam" - drobnější lesklé lístky, pečlivě ručně tvarované do menších kuliček. Příjemně prohřívající červený čaj intenzinvní ovocné vůně, plné a komplexní, dlouze doznívající chuti se stopou muskatelu. Krásný a vyjímečný červený čaj.

Jin Jun Mei

230 
"Zlaté obočí" - kompletně ručně zpracovaný tipsový červený čaj z jemné jarní sklizně. Drobnější, stejnoměrný list se znatelným podílem zlatých tipsů vydává sladovou, kořeněnou vůni, po zalití se do popředí dostanou spíše silnější čokoládové tóny s dotekem medu. Čaj je plné a sladce čokoládové chuti se stopami exotických koření.

Tan Yang Jin Hao

250 
"Zlatý vlas z Tan Yang" - Tento krásný červený čaj je v Číně již dlouho proslulý a oblíbený, podobně jako malá vesnice Tan Yang v oblasti Fu'an, provincie Fujiann, z níž čaj pochází. Oblast je vyhlášená právě díky produkci kvalitních červených čajů. Drobný lístek je v suchém stavu tmavý, lesklý a voní sladce čokoládově. Chuť je sladká, lehce kořeněná s příjemným aftertastem.

Qimen Mao Feng

240 
"Qimen Mao Feng" neboli "Ochmýřené vrcholky z Čchi-menu" - špičková třída Keemunu, nejvyšší v naší nabídce. Na rozdíl od nižších tříd nejsou lístky zpracovány strojově ale výhradně ručně. Nálev je díky tomu čistší a více vyvážený. Chuť je tenká, svěží s velmi příjemným a dlouhým aftertastem. Výrazně zastoupeny jsou tóny květové a ovocné, zlehka i čokoládové. Suchý list je dlouhý, tenký, mírně zakroucený. Vícenálevový čaj více než vhodný pro přípravu stylem Gong Fu Cha.

Meng Ding Hong Mei

240 
"Červená slivoň z Meng Ding" - vyšší sorta červeného čaje z plantáží na hoře Meng Ding.

Feng Qing Gushu

400 
"Divoký starý Yunnan" – šťavnatý červený čaj ze starých, divoce rostoucích čajovníků yunnanské velkolisté variety. Silnější a větší listy, méně tipsů, ale o to více chuti a nálevů. Typická sladká ovocno-dřevitá vůně a intenzivní ovocná chuť se stopami starobylého dřeva a sušených meruněk.

Dian Hong Jin Hou

330 
Jin Mao Hou - "Zlatá opice" - bohatě ochmýřený tipsový červený čaj z provincie Yunnan. Sladce ovocné až medové aroma, plná, sametově jemná chuť s aromatickým dozníváním.

Feng Huang Hong Cha

420 
"Červená orchidej" - červený čaj zpracovaný z kultivaru Shuixian, var. Mi Lan Xiang, který v sobě krásně snoubí jemné medové aroma oblíbeného oolongu a osvěžující ovocnost červených čajů. Tmavooranžový nálev ovocně-medové vůně & osvěžující plné chuti. Zpočátku chutná příjemně ovocně a přímočaře, v závěru se však vrací typický komplexní charakter oolongů z pohoří fénixe.

Wu Yi Hong Cha

310 
Lehce zakroucený, velký, tmavý list jemné sladové vůně, po zalití aromaticky ovocné. Zlato-oranžové barvy, bohatě ovocné, divoce sládnoucí chuti na mnoho nálevů. Zpracováno z divokého (Ye Sheng) kultivaru Qi Zhong 奇种.

Tian Mu Hong Cha

220 
"Nebeský červený čaj" - svěží, aromaticky ovocný červený čaj z hory Tian Mu zpracovaný ze známého kultivaru Long Jing #43. Čaj pochází ze stejných zahrad a výroby jako náš zelený čaj Gou Qing představený v loňském roce.

Dian Hong Gong Fu

150 
Bohatě tipsový červený čaj z oblasti Simao v provincii Yunnan. Nálev tmavo-oranžové barvy, jemné, plné chuti s tóny sušených meruněk a zralého ovoce. Jako v každém správném čaji typu Dian Hong najdete i zde sladké tóny, které mohou vzdáleně připomínat hořkou čokoládu nebo vanilku. Vůně je výrazně ovocná a s každým nálevem jemnější a vícevrstevná.

Červený čaj – Red Tea – 红茶 [hóng chá]

Doporučená příprava:
3g čaje na 100ml vody, nejprve čaj opláchneme, tedy zalijeme horkou vodou a ihned slijeme. Poté můžeme přistoupit k přípravě prvního nálevu – teplota 95-100°C, délka luhování 10-20s, další nálevy 0-10/10/12/15/20/25/30+.

Charakteristika:
Plně oxidovaný, výrazné vůně, plné chuti, osvěžující a povzbuzující. V číně dle barvy listu po zpracování označován jako ‚červený čaj‘, na západě známý jako ‚černý čaj‘.

Původ: pohoří Wu Yi, provincie Fujian, Čína

Nejznámější druhy:
Yunnanský červený (Dian Hong Cha), Keemum (Qi Men), Lapsang (Zheng Shan Xiao Zhong), Yixingský červený (Yixing Hong Cha)

Zpracování:
Konkrétní zpracování jednotlivých druhů se samozřejmě liší, avšak obvykle jsou použity následující základní procesy:

1)Zavadání
nasbírané listy jsou rozprostřeny venku či uvnitř k zavadnutí, které má za úkol dostat z listů přebytečnou vlhkost a dosáhnout ideální ‚pružnosti‘ listů k dalšímu zpracování.

2)Rolování a/nebo sekání (CTC)
Tradiční zpracování – rolování – narušuje strukturu listu a tím uvolňuje šťávu z listu a zpřístupňuje ji k oxidaci, zároveň tvaruje listy (může být ruční a/nebo strojové)
Moderní zpracování – CTC (cut-tear-curl) – neboli sekání listů, trhání a rolování – startuje oxidaci, dělením listů na malé kousky při CTC se zintenzivňuje výsledná chuť a aroma.

3)Oxidace
Vystavení porušených listů vzduchu (odtud termín oxidace) stimuluje přirozený enzymatický rozpad jejich buněčné struktury. Tento chemický proces vytváří nové látky, jako například theaflaviny a další látky, které v původních čajových listech nebyly obsaženy. Konkrétní postupy zpracování byly dříve pečlivě střeženy a zároveň po staletí zdokonalovány. Každý proces dává čaji jeho jedinečné aroma a chuť.

4)Sušení
Zastavuje oxidaci, stabilizuje případnou vlhkost uvnitř listů, zabraňuje růstu plísní. Využívá se sušení na pánvích a další postupy.

5)Třídění
Na konci zpracování se listy před balením pomocí sít nebo ručně třídí podle kvality a dalších charakteristik na různé sorty.

Historie:
Než byl v polovině 17.století (konec dynastie Ming, začátek dynastie Chang) objeven postup výroby červeného čaje, převážnou většinu spotřeby pokrývaly nejprve nefermentované čaje zelené a později i částečně fermentované čaje. Praví se, že procházející armáda pobývala několik dní poblíž čajové továrny v oblasti Wu Yi, provincie Fujian a pozdržela zde výrobu čaje. Jakmile vojáci odešli, zjistil farmář že nasbírané listy změnily barvu do nezvykle červeného odstínu a jelikož chtěl alespoň nějaký čaj zachránit, rychle jej začal sušit. Armáda však během svého pobytu spotřebovala veškeré uhlí používané k sušení zeleného čaje a tak byl farmář nucen čaj usušit nad ohněm z místního borového dřeva. Tento postup způsobil chemickou reakci uvnitř listů a dodal tak výslednému čaji vyjímečnou kouřově-ovocnou (long an) chuť. Takto byl objeven čaj známý nejvíce jako ‚Lapsang Souchong‘, což je zkomolený anglický fonetický přepis čínského ‚Zheng Shan Xiao Zhong‘, který lze přeložit jako ‚Malá sorta z pravých hor‘. V Číně se stal velmi populární a vedl k vývoji zcela nového druhu čaje, který byl podle barvy listu po zpracování nazván v Číně jako červený a později vešel ve světě ve známost jako černý (plně oxidovaný – často nesprávně uváděno jako fermentovaný)

Zdraví:
Čínský červený čaj obsahuje: selen, vitaminy A, B, C, E, polyfenoly, draslík, karoteny, fluoridy, kofein a další látky
Podle tradičního pohledu má několik účinků:
1. osvěžuje tělo a odstraňuje únavu
2. je močopudný
3. pomáhá proti stárnutí, antioxidační
4. relaxuje cévy a posiluje srdce