Zobrazuji všech 7 výsledků

Bai Mu Dan King

380 
"Královská Bílá pivoňka" - skvělá třída bílého čaje. Barva nálevu je žlutavě-jantarová, vůně květinově něžná, připomínající vůni pivoňky. Chuť je hladká jako hedvábí a zároveň plná, kulatá. Aftertaste velice dlouhý, příjemně sladký. Čaj stačí luhovat jen krátce, nálevů vydrží mnoho. Letos díky mírně odlišnému zpracování, které vzrůstá na oblibě, můžeme v chuti nalézt tón známý ze starých bílých čajů.

Yunnan Bai Mu Dan

210 
"Bílá pivoňka" - známkou vysoké kvality je přirozený tvar listů, hluboká, lesklá šedozelená barva a velký podíl 'bai hao' - bílých chloupků z tipsů. Barva nálevu je žlutavě-jantarová, vůně květinová. Chuť hladká a zároveň plná, kulatá. Aftertaste dlouhý, příjemně sladký. Čaj stačí luhovat jen krátce, nálevů vydrží mnoho.

Bai Mu Dan Ji Pin

1200 
Čaj intenzivní, sladké květinové vůně. Nálev lehce žlutavé barvy s ovocně sladkými tóny, sametově hebké chuti s dlouho doznívajícím aftertastem - dokonalý bílý čaj. Osvěžující a povzbuzující 'Bílá pivoňka' výběrové třídy.

Bai Xue Long

250 
"Bílý sněžný drak" - nádherně zpracovaný bílý čaj intenzivně nasládle-bylinné vůně. Žlutavý, jiskřivý nálev voní komplexně po ovoci s bylinkami. Chuť je výrazná, sladká, ušlechtile natrpklá, beze stopy svíravosti. Jde o jeden z mála nově vyráběných bílých čajů, který díky své vysoké kvalitě velmi brzy získal na popularitě nejen v Číně, ale i dalších zemích.

Shou Mei

170 
Shou Mee, v Čechách také znám pod překladem 'Obočí dlouhého věku' - základní třída bílého čaje. Velké žlutozelené až světlehnědé bohatě ochmýřené listy, sem tam lze najít i pár silných tipsů. Nálev sytě oranžově-žlutavé barvy s typickou vůní a chutí bílých čajů - lehce bylinně kořenou až ovocnou se silnějším aftertastem.

Bai Lan Ye Sheng

220 
"Bílá orchidej" - bílý čaj zpracovaný z divokých/nekultivovaných čajovníků v oblasti Lan Cang v Yunnanu. Barva nálevu je jiskřivě zeleno-žlutá, vůně bylinná, jemně ovocná. Chuť svěží a hladká, plná, nasládle bylinná s náznaky ovoce. Aftertaste dlouhý, sládnoucí na patře.

Gong Mei 2018 lisovaný 100g

810 
"Bílá čokoláda" neboli lisovaný bílý čaj Gong Mei z jarní produkce roku 2018. Jemné ovocné chuti a vůně na mnoho nálevů. Čaj je nalisován pro jednoduché porcování na 18 dílků po 5,5g, tak akorát na jednu menší konvičku (200ml).

Bílý čaj – White Tea – 白茶 [báichá]

Doporučená příprava:
K přípravě bílého čaje se nejlépe hodí Yixingské konvičky, ale s úspěchem lze použít i skleněné konvičky, nebo porcelán – konvička či zhong (gaiwan). Veškeré používané nádobí předehřejeme nalitím vroucí vody. Po vyprázdnění konvičky vložíme čajové lístky, 3g na 100ml a zalijeme vodou o teplotě 90°C (tipsové) – 100°C (listové), luhujeme v jednotlivých nálevech cca 20/15/20/25/30/40/50/60+ sekund, ale můžeme i déle (silné bílé tipsy vydávají svoji chuť a aroma velmi pozvolna). Čaj bez potíží snesou 8 plnohodnotných nálevů, velmi kvalitní i přes 10.

Charakteristika:
Bai Hao Yin Zhen:
Bohatě bíle ochmýřené, silné, světle stříbrné tipsy, čisté a úhledné, tenké přetrvávající čerstvé vůně, svěže jemné, delikátní chuti, nálev světle žluté barvy, vyluhované listy na dotek měkké, jemné, stejnoměrné, jasné barvy.

Bai Mu Dan:
Jeden až dva silnější celé křehké listy s robustním bíle ochmýřeným tipsem, spojnice tipsu a listů k větvičce je krátká, popelavě zelená, čaj má čisté a čerstvé aroma, nálev jasné světle žluté barvy, sladké a jemné chuti, vyluhované listy jsou žlutavě zelené, žilky listů červené a hnědé, měkké na dotek, jasné barvy.

Shou Mei (Gong Mei):
Silnější celé křehké listy, tipsový list je spojený s větvičkou, list je celý, zakroucený jako obočí, popelavě zelené nebo tmavě zelené barvy, harmonického vzhledu a čisté vůně, nálev světle oranžové barvy. Čerstvě sladké a jemné chuti, vyluhovaný list jemný a měkký.

Původ: Fu Ding, Zheng He, Jiang Yang, provincie Fujian, Čína

Zpracování:
Kvalita bílého čaje je dána především sběrem, který je velmi pečlivý a má striktní pravidla. Když prší – nelze sbírat, neopadla rosa – nelze sbírat, tenké tipsy – nelze sbírat, fialové tipsy – nelze sbírat, atd. Těchto zásad, kdy nelze bílý čaj sklízet, je dohromady deset, a krásně ukazují na kvalitu výsledného čaje. Silné, bohatě ochmýřené tipsy se použijí k výrobě Bai Hao Yin Zhen, tips a další dva až tři listy na Bai Mu Dan.

Výroba:
1) zavadání, 2) sušení, 3) třídění. Při zavadání může dochází k velmi lehké přirozené fermentaci/oxidaci, probíhá buď uvnitř nebo venku na slunci – záleží na počasí, sezóně ap. Proces zavadání je u konce ve chvíli, kdy dojde ke zvláčnění listů a ke změně barvy. Listy se dále suší a poté třídí – vybírají se staré větvičky, žluté kusy listů, staré listy a další nečajové součásti, které se mohly během zpracování přimíchat k listům. Sušení probíhá na mírném ohni a čaj se balí do krabic až ve chvíli, kdy obsah vody v listech není větší než 4-5%.

Nejčastěji používané kultivary:
Fuding White Tea (China Tea No.1):
Kultivar s více než 140 letou historií, původem z vesnice Boliu pod městem Bailin, okres Fuding, provincie Fujian patří k excelentnímu typu se silnými tipsy, bohatým bílým ochmýřením a má vysoký podíl nutričních látek. Je vhodný i pro výrobu červených a zelených čajů.

Fuding Da Bai Hao (China Tea No.2):
Nejlepší a nejkvalitnější kultivar pro produkci bílého čaje s více než 120 letou historií. Původem z vesnice Wenxi pod městem Diantou, okres Fuding, provincie Fujian. Od roku 1956 se produkce bílého čaje začala zvětšovat a rozšiřovat a v současné době se pěstuje napříč provincií Fujian i v místech, kde původně byly produkovány čaje zelené a červené, a později začal být pěstován i v dalších provinciích – Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Hubei, Jianxi, Guangxi.

Fuding Da Bai Hao je bohatý na polyfenoly, obsahuje dusičnany a má silné velké tipsy s bohatým bílým ochmýřením, což jej kvalifikuje jako ideální speciální kultivar pro výrobu bílých čajů. Bai Hao Yin Zhen byl oceněn jako ‚národní čaj‘ v letech 1982, 1986 a 1990.

Rozdíly mezi bílými čaji na trhu:
Některé druhy bílých čajů, které dnes najdeme na trhu, jsou pouze takzvané „bílé čaje“, kdy nejde o pravý bílý čaj z Fudingu (či o čaj z příslušných kultivarů z jiných provincií), ale speciálně produkovaný zelený čaj zpracovaný s větším podílem tipsů. Tyto čaje lze rozlišit podle určité ‚zelenosti‘ použitých tipsů, neboť pravý bílý čaj je vždy čistě stříbrně-bílý v barvě.

Zdraví:
Moderní výzkumy potvrzují, že bílý čaj příznivě ovlivňuje léčbu cukrovky, pomáhá totiž vyrovnávat hladinu cukru v krvi, redukuje tuk a eliminuje toxiny usazené v těle v důsledku kouření či nadměrného popíjení alkoholu. Příznivě také ovlivňuje krevní tlak a pomáhá při léčbě cévních onemocnění, neboť obsahuje aktivní enzymy, polyfenoly, vitaminy a aminokyseliny, které tělo potřebuje. Dle nadále probíhajících výzkumů také může pomoci i při léčbě rakoviny. Zajímavé je, že při delším skladování bílého čaje se postupně stává jemnějším v chuti a zároveň se prokazatelně zvyšují jeho účinky na naše zdraví a tím i jeho lékařská hodnota.

Historie:
Bílé čaje jak je známe dnes (zpracované přirozeným sušením bez přerušení enzymatické aktivity zahřátím) pochází z let 1772-1782 (dynastie Qing). Bílý čaj byl tehdy produkován z nerozvinutých čajových výhonků sklízených z různých kultivarů, tyto výhonky byly většinou příliš křehké, drobné a málo ochmýřené. Od roku 1885 se pak pro produkci bílého čaje začalo využívat výhradně kultivarů, z nichž se bílé čaje produkují do dnešních dnů (Fuding Da Bai Cha, Fu Ding White Tea, ad.) jejichž listové výhonky (tipsy) jsou dlouhé, silně ochmýřené a dostatečně robustní. Původní a produkcí bílého čaje do dnešních dnů proslavená jsou především místa Fuding a Zhen He v provincii Fujian.